Avoimuus toi asiakasvyöryn pietarsaarelaisten hampurilaisketjulle
Pietarsaaressa viime vuonna ensimmäisen toimipisteensä avannut Friends & Brgrs on kasvanut vuodessa 30 henkeä työllistäväksi ketjuksi. Avoimuutta painottavalla markkinointitaktiikalla ja kotimaisilla raaka-aineilla on löydetty ruuan laadusta kiinnostunut, kasvava asiakaskunta.
Janita Eklund ja Ellen Blechingberg valmistavat hampurilaisia avokeittiössä. Hampurilaisia valmistetaan vain tilauksesta ja ne noudetaan suoraan keittiön tiskiltä. Kuva: Markku VuorikariFriends & Brgrs:llä on meneillään aivan tavallinen päivä: Jono kiemurtelee rappusille asti ja ihmisiä istuutuu ravintolan pöytiin sitä mukaa, kun ne vapautuvat.
Miten hampurilaisateria voi aiheuttaa moisen yleisöryntäyksen?
Ruokalistalla on perinteistä pikaruokaa: hampurilaisia ja ranskalaisia. Pikaista ravintolassa on kuitenkin vain palvelu. Astiat ovat kertakäyttöisiä, mutta raaka-aineet hankitaan läheltä ja valmistetaan tuoreeltaan avokeittiössä.
"Kaikki raaka-aineet jotka saamme Suomesta, otetaan Suomesta", kertoo Friends and Burgers Oy:n toimitusjohtaja Kaj Fagerholm.
Yksi ravintolan omistajista, Saul Mäenpää, hymyilee luomuksensa keskellä. Hän on käyttänyt monta aamua jauhaen keittiössä lihaa pihvejä varten.
Mäenpää luottaa, että tuoreus on hyvän maun tae. "Pakastinta käytetään vain jäätelölle."
Mäenpään mukaan ranskalaiset ovat kehitystyön haastavin osuus: peruna elää ja muuttuu, joten tasalaatuisuuden tavoittelu on ilman säilöntäaineita mahdotonta.
"Olemme testanneet ainakin 20:tä eri lajiketta. Välillä joku tietty toimii, mutta ei välttämättä enää muutaman kuukauden päästä kun uusi sato tulee", Fagerholm avaa.
Ranskalaisiin sopiva lajike on Mäenpään mukaan Velox.
Ensimmäinen ravintola avattiin pohjanmaalaisten kotikentälle Pietarsaareen vuosi sitten ja Helsinkiin huhtikuussa. Ketjua on suunniteltu laajennettavaksi Göteborgiin, Tukholmaan ja Kööpenhaminaan.
Konsepti houkuttaa nuoria, erityisesti naisia.
"Uskoisin, että meillä on enemmän naisasiakkaita kuin muilla vastaavilla hampurilaisketjuilla. Henkilökohtainen näkemykseni on, että nuoret aikuiset – varsinkin naiset – ovat tietoisia ruuan laadusta ja mitä he syövät", Fagerholm miettii. "On ravintoloitsijan vastuu kertoa ja antaa asiakkaan päättää, mitä hän haluaa syödä."
Laadukkaamman pikaruoan konsepti on nosteessa Yhdysvalloissa, josta myös Friends and Brgrs on saanut inspiraatiota.
Pohjoismaissa ei ole Mäenpään mukaan vastaavaa ketjua. Yhdysvalloista Eurooppaan rantautunut Shake Shack-ketju on samantyyppinen, mutta hekään eivät tee ranskalaisia itse.
"Mietimme, millaista ruokaa haluaisimme tarjota kavereille. Tämä on sitä. Tunsimme toisemme ennestään hyvin, joten tästä tuli heti yhteinen juttu", Mäenpää kertoo.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
