Pohjois-Karjala haluaa eroonfossiilisesta öljystä 2030
Öljyn korvaaminen sahanpurulla vähentää Uimaharjun sellutehtaan fossiilipohjaisia hiilidioksidipäästöjä ja säästää energiakustannuksia. Mikko Makkonen Kuva: Viestilehtien arkistoJOENSUU (MT)
Pohjois-Karjalassa käytetystä kokonaisenergiasta kaksi kolmannesta tuotetaan uusiutuvista lähteistä. Puuenergian osuus on puolet, kertoo maakuntaliiton ilmasto- ja energiaohjelman seurantatilasto.
Puun käyttö energiantuotantoon kasvaa jo lähiaikoina 370 000 kuutiometriä vuodessa Fortumin ja Stora Enson investointien ansiosta.
Fortum aikoo tuottaa Joensuussa puusta bioöljyä 50 000 tonnia vuodessa. Määrää voi verrata vaikka siihen, että Pohjois-Karjalassa raskasta polttoöljyä palaa vuodessa 40 000 tonnia.
Stora Enson päätös korvata raskas polttoöljy sahanpurulla Enocellin sellutehtaalla vahvistaa Uimaharjun asemaa maakunnan suurena puunkäyttäjänä.
Suuria suunnitelmia on myös uusilla yhtiöillä Green Fuel Nordicilla ja Feedstock Optimumilla. Yhtiöillä on kova usko hankkeisiinsa.
Usko pitäisi vielä saada tarttumaan myös rahoittajiin, jotta suunnitelmat 40–60 miljoonan euron investoinneista toteutuisivat.
Green Fuel Nordic kaavailee useiden biojalostamojen perustamista Suomeen. Lieksassa biojalostamon lupavalmistelut ovat jo pitkällä.
Green Fuel Nordicin pikapyrolyysimenetelmällä valmistettu öljy olisi periaatteessa samanlaista bioöljyä kuin Fortumin Joensuun jalostamon bioöljy.
Erona on se, että Fortumin jalostamo toimii sähköä ja lämpöä tuottavan voimalaitoksen yhteydessä. Green Fuel Nordicin jalostamo olisi oma erillinen yksikkö.
Samoin omana erillisenä yksikkönä voisi toimia Feedstock Optimumin Nurmekseen suunnittelema laitos, joka tuottaisi lähinnä ensiharvennuspuusta biohiiltä ja bioöljyä sekä muita nesteitä.
Feedstock Optimum aikoo aloittaa tuotannon koeajot tänä vuonna pilottilaitoksessa Kouvolan Valkealassa.
Pohjois-Karjalan pienistä yrityksistä hyvä esimerkki on Avainenergia, joka tarjoaa lämpösopimuksia kiinteistöihin.
Liperin Ylämyllyllä Patteristontiellä Avainenergia lämmittää kiinteistöyhtiötä puupelleteillä. Tarvittava laitteisto on rakennettu pihaan tuotuun kuljetuskonttiin. Kapasiteetti riittää kolmen tai neljän suurehkon omakotitalon lämmittämiseen.
Avainenergia tarjoaa palvelua avaimet käteen -periaatteella. Yhtiö hoitaa suunnittelun, laiteasennukset ja ylläpidon.
Asiakkaalle palvelua kehutaan yhtä helpoksi kuin kaukolämpö.
JUHA KAIHLANEN
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
