Kreikan hallituksen asema horjuu
Kreikan hallitus on menettänyt enemmistönsä maan parlamentissa. Kaksi hallitsevan sosialistipuolueen edustajaa ilmoitti vetäytyvänsä huomenna järjestettävästä luottamuslauseäänestyksestä.Pääministeri George Papandreoulla on takanaan enää 149 kansanedustajaa 300:sta.
Kreikan valtiovarainministeri ja kehitysministeri arvostelivat jo aiemmin tänään pääministerin suunnitelmaa järjestää kansanäänestys eurosta joulukuussa.
Valtiovarainministeri Evangelos Venizelos sanoi kannanotossaan, ettei Kreikan eurojäsenyyttä voi asettaa kansanäänestyksen alaiseksi.
Kreikan parlamentin on määrä äänestää hallituksen luottamuksesta huomenna, mutta on varsin epävarmaa, onko Kreikalla silloin enää hallitusta.
Yksi Papandreoun Pasok-puolueen kansanedustajista vaatii pääministeriä eroamaan. Toinen kansanedustaja ilmoitti, ettei aio tukea hallitusta luottamusäänestyksessä.
Euroopassa ja maailmalla Kreikan tilanteen kehittymistä seurataan tiiviisti, sillä maan kärjistyvien talousongelmien pelätään horjuttavan koko euroalueen ja sitä kautta maailman taloutta.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

