Kaupungit inhimillisemmiksi
Nyt painitaan niin kuntien kimpussa, että kaupungit saavat jatkaa hiljaiseloaan. Entä jos kehittäminen aloitettaisiinkin kaupunkeja inhimillistämällä!
Ihmiskeskeisellä, henkisiä ja yhteisöllisiä arvoja korostamalla ja kansanvaltaa kunnioittavalla rehellisellä lähestymistavalla tehtäisiin kaupungeista laadukkaampia paikkoja elää.
Lähidemokratialla saataisiin ihmiset helpommin liikkeelle yhteisen hyvän puolesta. Välittämistä viestitettäisiin heikompiosaisten tukemisella monin eri tavoin. Hyväosaisia tarvittaisiin hyvinvoinnin lisäämiseen. Näin vähennettäisiin eriarvoisuutta ja pysyttäisiin hyvinvointivaltiona.
Tuettaisiin pienyrittäjyyttä entistä enemmän kotimaassa sekä maa- ja metsätaloutta. Niistä saisivat taloudellista hyötyä kaupungitkin ja ennen kaikkea lähiruokaa.
Kaupungit tarvitsevat myös luonnon hyödyntämistä ja kunnioittamista kestävän kehityksen asiasta puhumattakaan. Keskityttäisiin pitkäjänteiseen kehittämiseen.
Näillä kaikilla asioilla muun muassa voitaisiin kaupungeissa asuvien ihmisten oloja inhimillistää.
Ikävä on kyllä todeta, että kaupunkien kerrostalot ihmisineen jättävät suuremmat hiilijalanjäljet kuin maaseudun puutalot asukkeineen, luennoitiin vastikään.
On kirjoitettu, että keskustalla ei ole mitään asiaa kaupungeissa. Se ei tunnu perustellulta, sillä juuri nämä inhimillistämiskeinot ovat keskustalaisuutta.
Senhän tulisi olla päivänselvää, että ihmisille annetaan mahdollisuus asumiseen joko maalla tai kaupungeissa.
Jos koskaan, niin nyt rehottaa rahan, materialismin ja kuluttamisen ylivalta sekä kaikella tavalla eriarvoistava ja EU:n ruokkimaa byrokratiaa rakastava politiikka. Nyt viljellään omavaltaista, helsinkikeskeistä ja kansalaisten mielipiteitä väheksyvää toimintamallia.
Totuuden puhumiselle ei tunnu löytyvän vallanpitäjiltä sijaa. Luonnosta saataville elinkeinoille ei anneta riittävästi arvoa. Perin huolestuttavaa on sekin, kun suurkunta-aikeilla ajetaan yksityistämistä suuryrityksille ja ulkomaisille pääomasijoittajayrityksille. Työntekijöitä irtisanomalla nostetaan pörssikurssia ja kohtuuttomia palkkioita ja bonuksia johtajille.
Markkinavoimat rehottavat. Tässä muutamia aiheita, miksi kipeästi tarvittaisiin ihmislähtöisempää politiikkaa, toisin sanoen miten päätösten lähtökohtana olisi ihmisten hyvinvointi eikä rahanahneus.
Aloitetaan se kaupunkien kehittämisestä!
Anna-Leena Heikkilä
Helsingissä 15 vuotta asunut
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
