llmastopaneeli haluaa kiristää päästökauppaa
Euroopan unioni tarvitsee nykyistä tiukemman päästökauppasektorin päästövähennystavoitteen vuodelle 2030. Nyt päästöoikeuden alhainen hinta ei ohjaa enää investointeja vähähiiliseen tuotantoon.
Tätä mieltä on ilmastopaneeli, jonka muodostaa kaksitoista suomalaista alan tutkijaa.
EU:n päästökaupan kaltainen mekanismi on ilmastopaneelin mukaan todennäköisesti ainoa tie kohti maailmanlaajuista ilmastosopimusta.
Nyt EU:n päästökauppa ei kuitenkaan kannusta enää investoimaan vähähiiliseen teollisuus- ja energiantuotantoon.
”Päästöoikeuden alhainen hinta on helpotus energiaintensiiviselle teollisuudelle, mutta samalla vähähiilistä toimintaa edistetään kalliisti muilla keinoilla, yleensä joko valtioiden budjeteista tai kuluttajien sähkölaskun lisänä”, Aalto-yliopiston energiatalouden professori Sanna Syri sanoo.
Päästöoikeuden hinta on ollut viime aikoina noin kolme euroa hiilidioksiditonnia kohti. Päästökaupan ulkopuolisilla järjestelmillä tuetaan investointeja uusiutuvaan energiaan keinoin, joiden hinta on jopa 50–60 euroa hiilidioksiditonnia kohti.
Ilmastopaneelin mukaan nykyistä tiukempi päästökauppajärjestelmä toimisi kustannustehokkaammin, koska se muodostaisi yhden määrällisen tavoitteen kasvihuonekaasujen vähentämiseksi.
EU:n pitäisi rajoittaa ilmastopaneelin mielestä päästöoikeuksien määrää välittömästi, koska vuodet 2013–2020 kattavan kauppakauden tavoitteet ovat liian löysiä.
Helsingin yliopiston ympäristöekonomian professori Markku Ollikainen sanoo, että taloudellisen taantuman pitkittyessä päästöoikeuksien ylijäämä vain kasvaa.
Elinkeinoelämän keskusliitto ja Energiateollisuus ehdottivat vastikään päästökaupan nostamista ainoaksi ohjauskeinoksi päästöjen vähentämiseksi. Samalla uusiutuvan energian tukijärjestelmä pitäisi purkaa.
EK:n ja Energiateollisuuden mielestä päästöoikeuksien määrää ei kuitenkaan pidä karsia kesken kauppakauden ennen vuotta 2020.
Vaikka ilmastopaneeli pitää päästökaupan ja tukijärjestelmien päällekkäisyyttä kalliina, niin ilmastopaneelin mielestä uusiutuvan energian tukia ei kannata leikata pois.
JUHA KAIHLANEN
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
