Kampanjapäällikkö: Sauli Niinistön vaalibudjetti merkittävästi viime vaaleja pienempi
Mainosbudjetti puolittuu vuoden 2012 presidentinvaaleista.
Presidenttiehdokas Sauli Niinistön (SN) kampanjapipoja oli esillä kokoomuksen puoluevaltuuskunnan kokouksessa lauantaina. Kuva: Lehtikuva / Heikki SaukkomaaSauli Niinistön vaalibudjetti tulevissa presidentinvaaleissa on noin 1–1,5 miljoonaa euroa, kertoo Niinistön kampanjapäällikkö Pete Pokkinen STT:lle.
Budjetti laskee merkittävästi aiemmasta. Esimerkiksi vuoden 2012 presidentinvaaleissa kokoomuksen riveistä ehdolla olleen Niinistön kampanjakulut olivat vaalirahoitusilmoituksen mukaan noin kaksi miljoonaa euroa.
Kampanjapäällikkö Pokkinen arvioi, että mainosbudjetti puolittuu edellisvaaleista. Tämä johtuu siitä, että kansanliikkeen kautta toiminta on täytynyt rakentaa omatoimisesti alusta asti.
Kokoomus on asettunut tukemaan presidentti Niinistön uudelleenvalintaa. Kokoomuksen puoluevaltuusto teki odotetun ratkaisun lauantaina.
Niinistö ilmoitti toukokuussa pyrkivänsä jatkokaudelle valitsijayhdistyksen kautta. Kokoomuksen puheenjohtaja Petteri Orpo kertoi jo tuolloin, että puolue nimeää Niinistön ehdokkaakseen. Lauantaina Orpo kuvaili puoluevaltuustolle Niinistöä vahvaksi ulko- ja turvallisuuspoliittiseksi osaajaksi, joka on myös arvojohtaja.
– Minä näen Niinistössä edelleen paljon samaa Saulia kuin aina. Hän on hieman etäinen, hänessä on rosoisuutta, mystiikkaakin. Hänessä on valtavasti karsimaa, Orpo kuvaili.
Orpon mukaan kansanliikkeen ehdokkaaksi asettuminen oli istuvalle presidentille luonteva ratkaisu. Kokoomuksen lisäksi myös kristillisdemokraatit on asettunut Niinistön jatkokauden taakse.
"Tärkeiksi kokemistaan asioista hänellä on vahvat mielipiteet. Eikä hän ujostele tuoda niitä julki. Niinistö ei epäröi johtaa", Orpo sanoi.
Niinistön valitsijayhdistys kertoi perjantaina, että ehdokkaan kannattajakortit on toimitettu tarkastukseen Helsingin vaalipiirilautakunnalle oikeusministeriöön. Virallisessa tarkastuksessa riittää työsarkaa, koska kannattajakortteja kertyi lopulta reilut 156 000 kappaletta.
Ehdokkuuteen olisi riittänyt 20 000 kannattajakorttia. Presidentinvaalien ensimmäisen kierroksen vaalipäivä on sunnuntai 28. tammikuuta.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
