Kummitaimenyhä kadoksissa
Maaseudun Tulevaisuuden kummitaimenen Oulan tarkkaa olinpaikkaa ei tiedetä. Kiutakönkään alapuolelta Kuusamon Oulankajoesta kalaa ei keskiviikkona löytynyt.
Oulangan villi taimen -hankkeen projektipäällikkö Raisa Nikula tarkisti keskiviikkona kanootin avulla Oulankajokea 25 kilometriä Kiutakönkäästä alavirtaan. Vastaanottimeen ei tullut radiomerkittyjen taimenten piippauksia.
”Vesi oli todella matalalla ja virtasi hiljaa. Monessa nivassa kanootti jäi soraikkoon kiinni”, Nikula kuvaa oloja joella. Hän arvelee, ettei kutuun valmistautuva taimen viihdy matalassa ja lämpimässä vedessä.
Oulankajoessa on nykytiedon mukaan neljä radiolähettimin merkittyä taimenta. Yksi niistä on Oula.
Kaksi nimetöntä taimenta on siirretty Kiutakönkään yli. Ne eivät ole palanneet alavirtaan.
Nikula tai joku muu suuntaa seuraavan etsintäretken Kiutakönkään yläpuolelle. Jos Oula on siellä, se on uinut omin avuin. Ylisiirtäjät eivät ole kummitaimeneen koskeneet.
REIJO VESTERINEN
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
