Alle puolet suomalaisista on varautunut eläkeaikaan – taustalla kaksi ajankohtaista syytä
OP-Henkivakuutuksen mukaan moni selvästi tunnistaa tarpeen varautua eläkkeeseen. Ikäryhmien välillä näkyy kuitenkin merkittäviä eroja.
Tyypillisimmin suomalaiset ovat varautuneet eläkeaikaansa muun muassa rahastosijoituksilla, säännöllisellä säästämisellä säästötilille sekä osakesijoituksilla. Kuva: Markku VuorikariVain noin 40 prosenttia suomalaisista on aloittanut taloudellisen varautumisen eläkeaikaa varten. Asia käy ilmi OP-Henkivakuutuksen Kaiken varalta -barometrista.
Ikäryhmien välillä näkyy kuitenkin merkittäviä eroja.
Vain puolet 50–59-vuotiaista kertoo aloittaneensa eläkkeeseen varautumisen. 40–49-vuotiaista näin on tehnyt joka kolmas ja 30–39-vuotiaista neljännes.
Lisäksi joka neljäs suomalainen suunnittelee OP:n mukaan varautumisen aloittamista.
OP-Henkivakuutuksen toimitusjohtaja Kristiina Michelssonin mukaan moni selvästi tunnistaa tarpeen varautua eläkkeeseen.
”Tärkeää olisi päästä sanoista tekoihin. Etenkin sijoittamisessa aika on ystävä. Mitä aikaisemmin aloittaa, sitä paremmin korkoa korolle -ilmiö ehtii tehdä tehtävänsä”, hän toteaa tiedotteessa.
Tyypillisimmin suomalaiset ovat varautuneet eläkeaikaansa muun muassa rahastosijoituksilla, säännöllisellä säästämisellä säästötilille sekä osakesijoituksilla.
”Tärkeää olisi päästä sanoista tekoihin. Etenkin sijoittamisessa aika on ystävä. Mitä aikaisemmin aloittaa, sitä paremmin korkoa korolle -ilmiö ehtii tehdä tehtävänsä.”
45 prosenttia vastaajista kertoo, että eläkeaikoihin varautumisen ja säästämisen suurin este on taloudellinen tilanne. Tulotaso on OP:n mukaan selvässä yhteydessä varautumiseen. Alle 50 000 euroa vuodessa ansaitsevista noin kolmannes on varautunut eläkkeeseen, mutta suuremmissa tuloluokissa osuus nousee jo lähes 70 prosenttiin.
Mitä suuremmat tulot vastaajalla on, sitä todennäköisemmin hän on varautunut eläkepäiviä varten.
”Pienillä tuloilla säästäminen voi olla vaikeaa ja joskus jopa mahdotonta, vaikka lisäjousto olisi usein tarpeen erityisesti pienemmän työeläkkeen täydentämiseksi”, Michelsson sanoo.
Oman taloudellisen tilanteen lisäksi myös kaukaiseksi koettu eläkeaika saa lykkäämään varautumisen aloittamista.
”Etenkin nuorena eläke tuntuu kaukaiselta, ja säästäminen aiotaan aloittaa joskus tulevaisuudessa. Samalla saattaa unohtua, että eläkkeelle voi päätyä myös odotettua aiemmin esimerkiksi sairastumisen tai tapaturman vuoksi”, Michelsson muistuttaa tiedotteessa.
OP‑Henkivakuutuksen Kaiken varalta ‑barometri on kyselytutkimus, johon vastasi 2 000 iältään 18–79‑vuotiasta suomalaista.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat


