Risikko mukaan kokoomuksen puheenjohtajakisaan
Kokoomuksen puheenjohtajakisa sai lisää sähköä, kun Paula Risikko ilmoittautui Jan Vapaavuoren ja Alexander Stubbin kilpailijaksi. Risikko kertoo saaneensa suuren määrän pyyntöjä lähteä mukaan.Sosiaali- ja terveysministeri Paula Risikko lähtee mukaan kisaamaan kokoomuksen puheenjohtajuudesta.
Hän perustelee päätöstään halulla uudistaa Suomea niin, että jokainen suomalainen saisi mahdollisuuden rakentaa omaa tulevaisuuttaan optimistisin ja turvallisin mielin.
”Kaikille on annettava mahdollisuus. Erityistä huolta on kannettava niistä, jotka eivät tässä syystä taikka toisesta onnistu”, Risikko linjaa.
”Olisi vaarallista tuudittautua siihen, että kaikki on valmista ja valmiissa järjestelmässä voitaisiin keskittyä etujen jakamiseen. Uudistumisen on oltava jatkuvaa, siihen meitä pakottaa esimerkiksi omien ikääntymiseen liittyvien ongelmien lisäksi ilmastomuutos ja globaali talous”, hän sanoo tiedotteessa.
Aiemmin ehdokkuudestaan ovat ilmoittaneet elinkeinoministeri Jan Vapaavuori sekä eurooppa- ja ulkomaankauppaministeri Alexander Stubb .
Risikko matkustaa tänään Kiinaan edistämään suomalaisten terveysyritysten vientiä.
Kokoomuksen uusi puheenjohtaja nousee Suomen pääministeriksi.
Puheenjohtaja valitaan puoluekokouksessa kesäkuun 13. päivä.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

