Soini: Armeija voi olla ainoana varma lisärahasta
Perussuomalaisten puheenjohtaja Timo Soini kehuu hallitusneuvottelujen etenemistä. Soinin mukaan perussuomalaisten tavoitteet toteutuvat hyvin."Hyvinhän ne toteutuvat, kun on hyvät neuvottelijat asialla", Soini sanoi mennessään päivittämään tilannetta perussuomalaisten eduskuntaryhmälle. Maahanmuuttokysymyksissä haetaan Soinin mukaan linjaa, joka kelpaa kaikille kolmelle puolueelle. Yksi kipukohta on ollut työvoiman tarveharkinta, josta keskusta ja kokoomus haluaisivat luopua, mutta perussuomalaiset ei.
"Se on meidän linja, katsotaan nyt mitä tapahtuu lopulta. Minä olen hyvin levollinen ja hyväntuulinen.
Maahanmuuttoryhmää vetävä perussuomalaisten Juho Eerola kertoi ryhmän keskustelleen tänään sekä työperäisestä että humanitäärisestä maahanmuutosta, ja eteenpäin on menty.
"Kyllä minulla joitain uutisia on. Ja varmasti tulee evästyksiäkin", Eerola sanoi ryhmäkokoukseen mennessään.
Soinin mukaan ulko- ja turvallisuuspolitiikkaa käsittelevän ryhmän työtä on jouduttanut Ilkka Kanervan (kok.) johdolla viime vuonna valmistunut parlamentaarinen työ, jossa linjattiin puolustusvoimien rahoituksen kasvattamisesta.
"Armeija on ainoa, joka voi olla varma siitä, että saa lisää rahaa", Soini sanoo.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

