Järjestöjohtaja valmentaa riviväkeä liikkeelle
KUOPIO (MT)
”Yhdistysten vuoden onnistuminen on muuten meistä kaikista kiinni”, MTK:n järjestöjohtaja Matti Voutilainen muistutti Kuopioon kokoontunutta Itä-Suomen yhdistysten ja liittojen sekä keskusliiton väkeä.
”Ja mehän teemme sen.”
”Yhdistysten vuosi korostaa yhdistysten merkitystä. Ne ovat peruskallio, jolle järjestön toiminta rakennetaan”, MTK:n johtokunnan puheenjohtaja Juha Marttila sanoi.
”Yhdistykset itse päättävät, mitä vuoden aikana oikeasti tehdään”, Marttila painotti. Siksi aloitustilaisuudessakin äänessä olivat keskusliiton edustajien lisäksi alueelliset toimijat, ja puolet ajasta oli ryhmätöitä.
”Toiminta on paikallista, mutta yhdistyksiä ei jätetä yksin. Keskusliitto ja liitot antavat apua, ja yhdistykset jakavat toisilleen parhaita ideoita”, MTK:n toiminnanjohtaja Antti Sahi sanoi.
Keskusliitto palkkaa vuoden ajaksi neljä alueellista koordinaattoria yhdistysten avuksi. Keskusliiton Mainio-lehti menee jäsenille vuoden aikana neljä kertaa. MTK:n säätiö on puolestaan varannut 150 000 euroa yhdistyksissä toteutettavien maaseudun hyvinvointihankkeiden avustamiseen.
Yhdistysten vuotta on valmisteltu ohjaustyöryhmässä, jossa on mukana yhdistysten, liittojen ja keskusliiton edustajia.
Ryhmän puheenjohtaja Timo Kankaanpää määritteli vuodelle neljä teemaa: kuntavaikuttaminen, kotimainen ruoka, jaksaminen ja hyvinvointi sekä näkyvyys ennen muuta perusjäsenelle.
Kankaanpään omassa yhdistyksessä Ilmajoella on jo päätetty, että piirimiehet käyvät vuoden aikana kaikilla jäsentiloilla. ”Ainakin jäsentiloilla”, Kankaanpää tarkensi puheensa jälkeen.
Kankaanpää muistutti myös nettisivujen ylläpidon merkityksestä nuorten saamiseksi mukaan.
HEIKKI VUORELA
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
