HS: Pienikin määrä lakua tai salmiakkia voi olla osalle ihmisistä kohtalosta
Lakritsioireyhtymässä verenpaine kohoaa ja veren kaliumpitoisuus laskee, mikä voi johtaa pahimmillaan hengenvaaralliseen rytmihäiriöön.
Lakritsioireyhtymä voi ilmetä esimerkiksi päänsärkynä tai verenpaineen heittelynä. Kuva: Sanne KatainenLakritsi ja salmiakki voivat aiheuttaa joillekin ihmisille hengenvaarallisen rytmihäiriön. Tällaisesta tapauksesta kerrottiin toukokuussa ilmestyneessä lääketieteellisessä Duodecim-lehdessä. Asiasta uutisoi HS.
Potilaalla oli todettu kammiovärinä eli sydämen pysäyttävä hengenvaarallinen rytmihäiriö. Myöhemmin ilmeni, että potilaalla oli vaikea hypokalemia eli matala veren kaliumpitoisuus, mikä voi aiheuttaa rytmihäiriöitä. Tapausta selvitellessä tuli ilmi, että potilas oli syönyt noin kerran viikossa 1–2 ientä lakupatukkaa. Matalan veren kaliumpitoisuuden syyksi paljastui lakritsioireyhtymäksi kutsuttu tila.
Yksi Duodecim-artikkelin kirjoittajista on Husissa työskentelevä sisätautien erikoislääkäri Laura Ollila. HS:n haastatteleman lääkärin mukaan lakritsioireyhtymän hengenvaarallinen muoto on harvinainen. Lakritsista aiheutuva lievempi oireilu on sen sijaan yleisempää.
Lakritsioireyhtymä voi ilmetä esimerkiksi päänsärkynä tai verenpaineen heittelynä, mutta voi myös olla, ettei sitä huomaa itse.
Osa ihmisistä reagoi herkästi jo pieniin määriin lakritsin sisältämää glykyrritsiiniä. Oireyhtymästä kärsivillä se vaikuttaa stressihormoni kortisolin aineenvaihduntaan. Juuri glykyrritsiinin takia lakritsin ja salmiakin käyttöä suositellaan raskaana oleville vain pieninä ja satunnaisina annoksina.
Lakritsioireyhtymän saaminen ei edellytä jatkuvaa lakritsin syömistä, vaikkakin suuret määrät lisäävät sen riskiä.
”Tässä on lisäksi se salakavaluus, että vaikutus voi olla hämmästyttävän pitkä, jopa viikkoja, jos sattuu olemaan herkkä lakritsin vaikutuksille”, Ollila sanoo HS:lle.
Oireyhtymän hoito on sinänsä helppoa: täytyy vain välttää glykyrritsiiniä sisältäviä tuotteita. Ollilla suosittelee myös korkeasta verenpaineesta kärsiviä välttämään lakritsituotteita.
”Jos esimerkiksi kärsii päänsärystä, voisi olla ihan hyvä miettiä, onko lakritsituotteiden käytöllä ja päänsäryillä ajallista yhteyttä.”
HS: Lakut ja salmiakit voivat aiheuttaa vaarallisen oireyhtymän – ”Itse en enää syö”, sanoo lääkäri
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat






