Raskaan liikenteen SM-kisat lauantaina
Raskaan liikenteen ammattilaisten SM-ajotaitokilpailut järjestetään Tampereella huomenna lauantaina.
Kilpailutehtävät ovat työssä eteen tulevien tilanteiden kaltaisia ja vaativat erityistä tarkkuutta. Paremmuudesta kilpaillaan neljässä sarjassa: kuorma-auto, linja-auto, puoliperävaunu sekä täysperävaunu.
Kilpailuun osallistuu noin 60 henkilöä eri puolilta Suomea. Mukana on niin ensikertalaisia kuin konkareitakin. Viime vuoden voittajat ovat paikalla puolustamassa mestaruuttaan, ja mukana on myös useita maailmanmestaruustasolla edustaneita kilpailijoita.
Kilpailut alkavat Volvo Truck Centerin piha-alueella Sarankulman teollisuusalueella kello 8.30 teoriakokeella ja jatkuvat päivän ajan ajoneuvojen käsittelykokeilla. Kilpailualueelle on yleisöllä vapaa pääsy.
MT
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
