Yhdysvallat ja Israel tyrmäsivät Egyptin suunnitelman Gazan jälleenrakentamisesta – Valkoinen talo: "Trump seisoo visionsa takana"
Israel ilmoitti, että se haluaa voittaa tämän sodan.
Yhdysvallat ja Israel tyrmäsivät Egyptin suunnitelman Gazan jälleenrakentamisesta. Kuvituskuva. Kuva: LEHTIKUVA/AFP.Yhdysvallat ja Israel ovat tyrmänneet Egyptin suunnitelman Gazan jälleenrakentamisesta, kertovat muun muassa NBC, BBC ja Haaretz.
Egyptin suunnitelma Gazan kaistan jälleenrakentamiseksi hyväksyttiin eilen Arabiliiton kokouksessa Kairossa, jossa monet arabimaat kiittelivät ehdotusta. Se sai tuoreeltaan myös äärijärjestö Hamasin ja Länsirannan palestiinalaishallinnon hyväksynnän.
Lisäksi Arabimaat sopivat erityisen Gaza-rahaston perustamisesta, jota valvottaisiin ja käytettäisiin läpinäkyvästi Gazan jälleenrakentamiseksi.
Valkoinen talo sekä Israelin ulkoministeriö ovat kuitenkin arvostelleet Egyptin Gaza-suunnitelmaa siitä, ettei se vastaisi Gazan todellisuutta.
”Egyptin suunnitelma ei vastaa siihen todellisuuteen, että Gaza on tällä hetkellä asumiskelvoton, eivätkä sen asukkaat voi elää inhimillisesti alueella, joka on raunioiden ja räjähtämättömien ammusten peittämä”, sanoi Valkoisen talon kansallisen turvallisuuden tiedottaja Brian Hughes Haaretzin mukaan.
Yhdysvallat ja Israel puoltavat yhä Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin suunnitelmaa, jossa palestiinalaiset siirrettäisiin Gazan kaistalta ja Yhdysvallat jälleenrakentaisi Gazasta mieleisensä. Väestön pakkosiirtäminen vastaa etnistä puhdistamista, mikä on sotarikos.
Kairossa tavoitteena olikin löytää vaihtoehtoisia ratkaisuja Trumpin ehdotukselle.
”Presidentti Trump seisoo visionsa takana jälleenrakentaa Gaza vapaaksi Hamasista”, Hughes sanoi lisäten, että Trump jatkaa työskentelyä rauhan saamiseksi.
Egyptin suunnitelmassa palestiinalaiset voisivat jäädä Gazaan. Heitä johtamaan asetettaisiin poliittisesti riippumattomia palestiinalaisia, mikä käytännössä tarkoittaisi Gazaa hallinnoivan Hamasin siirtämistä syrjään.
Laajasti terroristijärjestöksi luokiteltu Hamas sanoi lausunnossaan, että se pitää palestiinalaisten kansallisten instituutioiden perustamista ja vaalien järjestämistä hyvänä asiana.
Länsirannan palestiinalaishallinnon presidentti Mahmud Abbas sanoi olevansa valmis järjestämään vaalit ensi vuonna, jos olosuhteet sen sallivat.
Aiemmin keskiviikkona Egypti ilmoitti hakevansa suunnitelmalleen tukea muslimivaltioilta. Egyptin ulkoministeri Badr Abdelatty sanoi tiistaina, että maa esittelee ehdotuksensa Islamilaisen yhteistyöjärjestön ulkoministereille perjantaina Saudi-Arabiassa.
Ulkoministerin mukaan toiveena on, että Egyptin ehdotuksesta tulee sekä arabimaiden että muslimimaiden yhdessä tukema suunnitelma.
Israelin armeijalla on uusi komentaja. Uusi komentaja Eyal Zamir totesi keskiviikkona virkaanastujaisissaan, ettei Hamasia "ole vielä lyöty" eikä Israel siis ole vielä päässyt tavoitteeseensa.
Virkaanastujaisissa Israelin pääministeri Benjamin Netanjahu säesti Zamiria sanomalla, että Israel on päättänyt "voittaa" tämän sodan.
Hamas on ilmoittanut aiemmin haluavansa jatkaa neuvotteluja aselevon toisen vaiheen aloittamiseksi. Se on myös arvostellut Israelin viikonloppuista päätöstä pysäyttää humanitaarisen avun sekä polttoaineen kuljetukset Gazaan ja sanonut sen rikkovan aseleposopimusta.
Myös YK on tuominnut avustusten käyttämisen sodan välineenä.
Uutistoimisto AFP:n Kairossa näkemän luonnoksen mukaan Egyptin suunnitelmassa edettäisiin vaiheittain seuraavat viisi vuotta.
Aluksi eli toipumisvaiheessa Gazan kaistalta raivattaisiin räjähtämättömät ammukset sekä rauniot ja gazalaisille järjestettäisiin tilapäisiä asuntoja.
Tämän jälkeen keskityttäisiin elintärkeän infrastruktuurin sekä pysyvien asuntojen rakentamiseen.
Seuraavassa rakennusvaiheessa rakennettaisiin lisää asuntoja, infrastruktuuria sekä tehtaita ja kaupallisia tiloja aina vuoteen 2030 asti.
Kaikkiaan suunnitelman toteuttaminen maksaisi yli 50 miljardia dollaria eli suunnilleen saman verran, mitä YK on arvioinut Gazan jälleenrakennuksen maksavan.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat







