Ekonomistit HS-kyselyssä: Pahin ohi, Suomi nousee taantumasta
Nykyinen kasvu ei vielä riitä työllisyyden parantamiseen vaan tarvitaan viennin vilkastumista, katsovat taloustutkijat.
Toistaiseksi talouden nousu on rakentamisen ja kotimaisen kysynnän varassa. Helsingin keskustakirjaston rakennustyömaa kuvattuna pari viikkoa sitten. LEHTIKUVA / ANTTI AIMO-KOIVISTOPahin on Suomen taloudessa ohi ja Suomi nousee taantumasta, uskovat ekonomistit Helsingin Sanomien kyselyssä. Lehden talouskyselyyn vastasi yli 60 ekonomistia kaikista taloustutkimuslaitoksista, pankeista, yliopistoista, valtionvarainministeriöstä ja Suomen Pankista.
Vastanneiden mukaan tuhti kasvu kuitenkin alkaa vasta kun vienti vetää. Toistaiseksi nousu on rakentamisen ja kotimaisen kysynnän varassa. Varsinkin rakentaminen vetää: se kasvoi alkuvuonna Tilastokeskuksen mukaan kahdeksan prosenttia.
Liki kaikki ekonomistit katsovat, että taantuma on Suomessa ohi. Myönteisen suunnan uskotaan myös jatkuvan.
Varsinaisesta nousuhuumasta ei ekonomistien mielestä kuitenkaan ole syytä puhua.
Bruttokansantuote romahti 8,3 prosenttia vuonna 2009, ja talouden toipuminen on ollut sen jälkeen hidasta.
Viime vuonna bruttokansantuote kääntyi hienoiseen kasvuun. Alkuvuonna Suomen talous kasvoi peräti 1,6 prosenttia, kertoi Tilastokeskus.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
