Haminassa harvinainen tulipalo – tuulivoimala paloi käyttökelvottomaksi
Roottori sai palaa omia aikojaan loppuun. Palon syttymissyystä ei ole tietoa.
Pelastuslaitos antoi tulen hiipua Haminan tuulivoimalan roottorissa omia aikojaan. LEHTIKUVA / HANDOUT / pelastuslaitosTuulivoimala roihusi perjantain vastaisena yönä Haminan Paksuniemen satama-alueella. Pelastuslaitos kertoo saaneensa hälytyksen palosta puoli kahden aikaan yöllä. Kohde eristettiin, mutta palo oli niin korkealla, että pelastuslaitos antoi tulen hiipua omia aikojaan.
Pelastuslaitoksen mukaan voimalasta nousi savua vielä kahdeksan aikoihin aamulla, mutta pian sen jälkeen palo sammui kokonaan.
Palon syttymissyystä ei ole tietoa. Tuulivoimalan syttyminen tuleen on hyvin harvinaista.
Pelastuslaitoksen mukaan voimalan palavasta lasikuitukehikosta tippui palasia, jotka olisivat voineet aiheuttaa vaaratilanteita. Satama-alue oli yöaikaan kuitenkin autio.
Kymen Sanomien mukaan tuulivoimala tuhoutui käyttökelvottomaksi. Uutisesta löytyy myös kuva palavasta roottorista.
Saksassa paloi elokuussa tuulivoimala. Syyksi epäiltiin salamaniskua.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
