Helsinki avasi silakkamarkkinat
Silakkaa riitti hyvin Helsingin markkinoille, vaikka pyyntiä rajoitettiin kesäksi.Kalastajat myivät silakkaa ja kilohailia veneistä suoraan kuluttajille.
”Kyllä silakkaa riittää ja voi jäädä ylikin, jos sataa”, kalastaja Tage Gustafsson kommentoi.
Silakkamarkkinat sujuivat sunnuntaina aurinkoisessa ja lämpimässä syyssäässä. Ihmisiä oli hyvin liikkeellä. Sateita ennustetaan alkuviikoksi.
Maa- ja metsätalousministeriä kielsi kesäkuussa silakan ja kilohailin troolauksen ja rysällä pyynnin. Gustafsson kalasti verkoilla.
”Kukaan ei ole sakottanut”, kalastaja naurahtaa.
Helsingissä silakkamarkkinat järjestetään 270. kerran. Gustafsson on mukana 28. kerran. Venekuntia parkkeerasi Kauppatorin rannassa 24 kaikkiaan.
Kalatalouden keskusliitto osallistuu silakkamarkkinoihin omalla infopisteellä, jossa voi tutustua akvaariossa uiviin kotimaisiin kaloihin. Markkinat jatkuvat lauantaihin.
Ministeriö avasi syyskuussa silakan ja kilohailin pienimuotoisen troolauksen ja rysällä pyynnin.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

