Katainen pehmitteli mainettaan meppien kuulemisessa
BRYSSEL (MT)
Komissaariehdokas Jyrki Kataisen (kok.) kolmituntinen kuuleminen EU-parlamentissa pyöri pitkälti kahden teeman ympärillä.
Oikeiston mepit tivasivat Kataiselta vastauksia siihen, mistä hän aikoo raapia kasaan lupailemansa 300 miljardin euron investointipaketin.
Vasemman laidan edustajat taas kyselivät miten pääministerinä tiukkaa talouslinjaa ajanut Katainen on yhtäkkiä muuttunut elvytyksen kannattajaksi.
Katainen yritti vastauksillaan pehmittää häneen liitettyä armottoman leikkaajan mielikuvaa.
”En ole koskaan sanonut, että pelkästään talouskuri synnyttää uutta kasvua”, hän muistutti.
”Ajoit pääministerinä kovinta säästölinjaa ja nyt esität elvytyspakettia. Miksi?” sosialistien Elisa Ferreira tivasi.
”Luottamus on jäsenmaiden talouksiin on palautunut. Nyt pitää painottaa investointeja”, Katainen vastasi.
Varsinkin kreikkalaiset mepit grillasivat ex-pääministeriä siitä, että Suomi vaati aikanaan ainoana maana vakuuksia Kreikan tukilainoille.
Katainen selitti, että vakuuksia vaativat ensisijassa samaan hallitukseen kuuluneet sosiaalidemokraatit.
”Tuin kaikkia tukipaketteja, koska uskoin niiden hyödyttävän Suomea ja Eurooppaa. Aina se ei ollut helppoa”, hän kuvaili.
Talouskasvusta vastaavaksi komission varapuheenjohtajaksi nousevan Kataisen mukaan 300 miljardin euron investointiohjelma koostuu sekä yksityisestä että julkisesta rahasta. EU:n budjettia käytetään tehokkaammin ja Euroopan investointipankin lainanantoa lisätään. Lisäksi ylijäämäisiltä jäsenmailta odotetaan elvytystä.
Paketin yksityiskohdista täytyy hänen mukaansa vielä keskustella komissaarien kesken.
”Puhut koko ajan hyvistä aikeista, mutta mitä konkreettista aiot tehdä?” ECR-ryhmän Sampo Terho (ps.) tenttasi.
Kataisen mukaan lisäpanostuksia tulisi muun muassa energiaverkkoihin, liikenneyhteyksiin ja tutkimukseen. Vetoapua talouteen tulisi myös sisämarkkinoiden vapauttamisesta ja vapaakauppasopimuksista.
EU-parlamentti äänestää uuden komission luottamuksesta parin viikon päästä Strasbourgissa.
Mepit ovat jo hyllyttäneet Unkarin komissaariehdokkaan Tibor Navracsicsin. Kovaa kritiikkiä on saanut myös ranskalaiselle talouskomissaarille Pierre Moscovicille ja espanjalaiselle ilmasto- ja energiakomissaarille Miguel Arias Cañetelle.
Parlamentin isojen ryhmien konservatiivien, sosialistien ja liberaalien sopimus takaa kuitenkin sen, että Jean-Claude Junckerin vetämä komissio saanee tarvittavat äänet taakseen.
NIKLAS HOLMBERG
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
