VIIKON KYSYMYS Myrskyjen tehtävä on myrskytä
Lähes 40 prosenttia MT:n viikon kysymykseen vastanneista ihailee ulkona salamointia kesämyrskyn osuessa kohdalle.
Kolmannes ei tee mitään tavallisesta poikkeavaa.
Reilu 10 prosenttia pysyttelee sisällä, kun taas vajaa kymmenes tekee ulkotöitä säästä riippumatta.
Kysymykseen vastasi torstaihin mennessä noin 500 lukijaa.
Entinen nautafarmari tekee töitä sääolosuhteiden mukaan. ”En pelkää erilaisia säätiloja, mutta kunnioitan ukkosmyrskyjä ja koetan varautua niihin parhaani mukaan.”
”Sähkökatkojen varalle olen hankkinut tilalle aggregaatin jo 30 vuotta sitten. Ajattelen kuin Muumi-pappa, myrskyjen tehtävä on myrskytä!”
Myös pöllö on hankkinut sähkökatkojen varalle aggregaatin, sillä työt täytyy tehdä säällä kuin säällä.
”Kun ukkonen pistää sähkövehkeet nikottelemaan, on ulkotöiden tekeminen useasti ukonilmalla vaikeaa ja vaarallista”, kertoo sipulia leukaluissa.
”Kun vanhemmillani oli vielä lehmiä, oli äiti aina pahoillaan ukonilmasta lypsyaikaan. Ukkonen teki pieniä sähkökatkoja, joiden ansiosta alipainetta ei riittänyt joka hetkelle, ja lypsimet läjähtelivät lehmistä lattialle.”
Mettänpörhö odottelee myrskyn menevän ohi ja tarkistaa ukkosen jälkeen kuinka kävi.
”Mitäs siine sit mittään teet, myrsky ja ukkose jälkke katota kuin käve ja reerata, jos tuli jotta reerattava! Ei siin mikkän muukan auta.”
Sipulia leukaluissa nauttii ukkosen jylhästä kuminasta, mutta nautintoa haittaa hiukan tulipalon vaara.
”Enhän minäkään punaista kukkoa kaipaa, vaikka ukonilmaa ihailenkin.”
Pöllö katselee terassilta, kun myrsky riehuu ja salamoi.
”Järvellä isot vaahtopäät lyö rantaan ja luonnonvoiman näkee joka puolella. Sitä on pakko kunnioittaa! Järki matkassa kuitenkin koko ajan.”
Tällä viikolla kysymme, kuinka pitkä koulumatka lapsellasi on alakouluun.
Kerro lapsesi koulumatkasta ja kulkuvälineestä osoitteessa www.maaseuduntulevaisuus.fi.
ANNI-SOFIA HOPPI
Sähkökatkojen
varalle olen hankkinut tilalle
aggregaatin jo
30 vuotta sitten. Ajattelen kuin
Muumi-pappa, myrskyjen tehtävä on myrskytä!«
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
