Valtionvarainministeriön talousennuste ennakoi kasvun alkavan vuonna 2015
Vuonna 2014 Suomen bruttokansantuotteen ei ennusteta kasvavan. Valtiovarainministeriön tänään maanantaina julkistama talousennuste pitää kuitenkin sisällään erittäin maltillisen suhdannekäänteen, jonka kautta kuluvan vuoden sisäisen kasvun arvioidaan muotoutuvan positiiviseksi.Nettoviennin vaikutus talouskasvuun on selvästi positiivinen, ja samalla merkittävin tekijä kuluvan vuoden kasvun käynnistymisessä.
Yksityinen kulutus ei lisäänny edellisvuodesta ja yksityiset investoinnit laskevat 4,6 prosentilla johtuen etupäässä asuinrakennusinvestointien ja kone- ja laiteinvestointien heikosta kehityksestä.
Työmarkkinoiden tilanne heikkenee edelleen. Työttömyysasteen ennustetaan nousevan 8,6 prosenttiin ja työllisyys heikkenee edellisestä vuodesta 0,4 prosentilla.
Työllisyyden odotetaan kasvavan vuonna 2015
Vuoden 2015 kasvuksi ennakoidaan muodostuvan 1,2 prosenttia, ja kasvun olevan edellisvuotta laajapohjaisempaa.
Yksityinen kulutus lisääntyisi hieman, 0,3 prosenttia, mutta viennin kasvu jäisi maailmankaupan kasvua hitaammaksi, ja siten markkinaosuuksien menettäminen jatkuisi edelleen.
Työmarkkinoiden tilanne pysynee edelleen heikkona vuonna 2015.
Työttömyyden odotetaan alenevan 8,5 prosenttiin edellisvuodesta ja työllisyyden lisääntyvän vajaalla puolella prosentilla.
Työmarkkinoiden yhteensopivuusongelmat ovat edelleen merkittäviä, ja rakenteellisen työttömyyden taso korkea. Inflaation ennustetaan pysyvän noin puolentoista prosentin tuntumassa.
Vuoden 2016 talouskasvuksi ennustetaan 1,4 prosenttia.
Julkinen talous on pysynyt alijäämäisenä pitkään jatkuneen heikon suhdannetilanteen vuoksi, mutta sopeutustoimet ovat osaltaan hillinneet alijäämän kasvua. Julkisyhteisöjen rahoitusasemaa rasittavat lisäksi väestön ikääntymisestä aiheutuvat menot.
Valtiontalous on syvästi alijäämäinen. Ennustekaudella alijäämä kuitenkin pienenee sopeutustoimien ja viriävän talouskasvun myötä.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
