Annika Saarikon suunnitelmat paljastuivat: lähtee terveysorganisaation toimitusjohtajaksi
Annika Saarikko haistelee uusia tuulia vaiherikkaiden puheenjohtaja- ja ministerivuosien jälkeen.
Keskustan kansanedustaja Annika Saarikko kertoi tulevaisuuden suunnitelmistaan eduskunnassa järjestämässään tiedotustilaisuudessa. Kuva: Jarkko SirkiäYlioppilaiden terveydenhoitosäätiön (YTHS) hallitus on valinnut uudeksi toimitusjohtajaksi filosofian maisteri, kansanedustaja Annika Saarikon, 41. Hän aloittaa tehtävässä 8. syyskuuta, jolloin säätiön pitkäaikainen toimitusjohtaja Katariina Poskiparta jättää tehtävän.
Uutinen paljastui jo ennen kuin Saarikko ehti aloittaa kello 10:ksi sovitun tiedotustilaisuutensa. YTHS julkaisi tiedotteensa jo noin varttia aiemmin.
Saarikko aloitti tiedotustilaisuuden kertomalla, että hän on tänä aamuna jättänyt eronpyyntönsä eduskunnan puhemiesneuvostolle ja pyytänyt vapautusta kansanedustajan tehtävästä.
”Kiitän saamastani luottamuksesta ja olen uuden äärellä innostuneena. Koen YTHS:n tehtävän merkityksellisenä ja yhteiskunnallisesti tärkeänä, ja sen perusteella olen pyytänyt eroa nykyisestä kansanedustajan tehtävän hoitamisesta”, Saarikko sanoo YTHS:n tiedotteessa.
”YTHS:n työssä on vahvasti tulevaisuus läsnä, ja se on palvelutehtävä uudelle sukupolvelle. Koulutukseen nojaava Suomi menestyy, jos korkeakouluopiskelijoiden hyvinvointiin panostetaan. Erityisesti kasvava mielenterveyspalvelujen tarve haastaa YTHS:ää”, tuleva toimitusjohtaja jatkaa.
YTHS:n mukaan uuden toimitusjohtajan ja johtoryhmän tärkeimpiä tehtäviä on digitaalisten palveluiden vahvistaminen.
”Mitä pidempään olen ollut tässä työssä, sitä enemmän olen oppinut rakastamaan kompromisseja.”
Saarikko hyvästeli tiedotustilaisuudessa poliittista uraansa toteamalla että "Puolustan aina ja ikuisesti kansanvaltaa.” Hän herkistyi tämän sanoessaan.
Vastauksena kysymykseen, mitä neuvoja hän antaisi kansanedustajille, hän vastasi: ”Mitä pidempään olen ollut tässä työssä, sitä enemmän olen oppinut rakastamaan kompromisseja.”
Kansanedustajuudesta luopumista Saarikko perusteli sillä, että puolue- ja ministerivuosien jälkeen vanhempainvapaalla oli aikaa pohtia, mitä tulevaisuudelta haluaa.
Saarikon tilalle kansanedustajaksi nousee Mauri Kontu Uudestakaupungista.
Saarikko haki keväällä Kelan pääjohtajaksi ja pääsi toiselle haastattelukierrokselle, mutta ei tullut valituksi. Hänen viime aikojen tapahtumiinsa kuuluu myös kolmannen lapsen syntyminen heinäkuussa 2024. Sitä ennen Saarikko luopui Keskustan puheenjohtajuudesta.
Saarikko toimi Keskustan puheenjohtajana vuosina 2020–2024 ja valtiovarainministerinä vuosina 2021–2023. Aiemmin hän on toiminut tiede- ja kulttuuriministerinä sekä perhe- ja peruspalveluministerinä. Kansanedustaja hänestä tuli vuonna 2011.
Saarikko on kotoisin Oripäästä Varsinais-Suomesta.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat









