Myös Aktia laskee Suomen kasvuennustetta
"Heikommat näkymät kannustavat kotitalouksia säästämään taloudellista puskuria, mikä on hyvä asia."Aktia-pankki laskee ennustettaan Suomen ensi vuoden talouskasvusta 1,8 prosenttiin. Elokuussa julkaistussa aiemmassa ennusteessaan Aktia oli ennakoinut ensi vuodelle 2,2 prosentin kasvua.
Aktian mukaan maailmantalouden näkymät ja Suomen talous ovat heikentyneet syksyn aikana.
Aktian pääekonomisti Heidi Schauman muistuttaa, että kyse on kasvun hidastumisesta, ei romahduksesta.
"Maailmantaloudessa on tällä hetkellä monta epävarmuustekijää, jotka vaikuttavat näkymiin. Varsinkin Euroopan huonontunut taloustilanne vaikuttaa Suomen ennusteeseen, sillä Eurooppa on tärkeä Suomen ulkomaankaupalle", Schauman sanoo tiedotteessa.
Aktia arvioi, että talousnäkymien heikentyminen voi kannustaa suomalaisia säästämään kuluttamisen sijaan.
"Kotitalouksien säästämisaste on ollut usean vuoden ajan negatiivinen. Odotamme, että heikommat näkymät kannustavat kotitalouksia säästämään taloudellista puskuria, mikä on toki hyvä asia", Schauman sanoo.
Suomen talouden kasvuennusteita reivataan nyt alaspäin. Viimeksi eilen Säästöpankkiryhmä arvioi suhdannekatsauksessaan, että Suomen ensi vuoden talouskasvu jää 1,4 prosenttiin. Aiempi ennuste oli 2,0 prosenttia.
Viime viikolla ennustettaan laski S-Pankki, jonka mukaan Suomen talous kasvaa ensi vuonna 1,7 prosenttia. Vielä loppukesästä S-Pankki oli povannut ensi vuodelle 2,3 prosentin kasvua.
Myös maailmantalouden näkymät heikentyneet
Aktia kertoo laskevansa samalla ennustettaan maailmantalouden ensi vuoden kasvusta. Pankin ennusteen mukaan maailmantalous kasvaa ensi vuonna 3,4 prosenttia, kun aiempi ennuste oli 3,8 prosenttia.
Aktian mukaan kasvu on edelleen maailmanlaajuisesti hyvällä tasolla, vaikka taittuukin nyt ennakoitua nopeammin.
Schauman katsoo, että maailmantalouden heikompien kasvunäkymien taustalla on vuosikymmenen takaisen finanssikriisin jälkeen kärjistyneitä haasteita.
"Velkaantuminen ei ole vähentynyt merkittävästi, vaan joillakin alueilla, esimerkiksi Kiinassa, velka on kasvanut. Vanhat velat ovat maksamatta, ja uusia epävarmuustekijöitä on jo syntynyt."
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

