Mehiläiset kaipaavat aurinkoa pääsatokauden alla
Mehiläisten hunajankeruusesonki on juuri alkamassa yhdessä vadelmankukinnan kanssa. Kylmyys ja sade ovat kuitenkin verottaneet keruumehiläisten määrää, koska mehiläiset ovat vähentäneet niiden tuotantoa ravinnon eli siitepölyn puutteen takia.
Kesän hunajasato ei vielä ole vaarassa, jos sää tästä lämpenee, kertoo tiedottaja ja tutkimuskoordinaattori Tuula Lehtonen Suomen Mehiläishoitajain liitosta SML:stä.
”Viime vuonna samaan aikaan tilanne oli ehkä vieläkin huonompi. Sää kuitenkin koheni ja hunajaa saatiin huippusato.”
Toistaiseksi hunajaa ei ole kertynyt pesiin missään päin Suomea. Toisin sanoen mehiläiset kuluttavat kaiken keräämänsä, kertoo mehiläishoidon neuvoja Ari Seppälä SML:stä.
Juhannukseen saakka tarhaajat joutuivat antamaan mehiläisilleen sokeria lisäravinnoksi. Enää mehiläiset eivät juuri kuole nälkään, mutta voivat edelleen kehnosti.
Lehtonen kertoo, että pesien kunto vaihtelee alueittain ja jopa tarhoittain. Vahvat pesät jaksavat kerätä mettä, heikot eivät.
Alkukesän huonot olosuhteet voivat altistaa mehiläisiä taudeille.
”Ruokapula ja vääristynyt suhde toukkien ja toukista huolehtivien mehiläisten määrissä voi lisätä toukkien sikiötautien määrää. Esimerkiksi toukkamätä on tyypillinen mehiläistauti näillä keleillä”, Seppälä sanoo.
Maija Ala-Siurua
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
