Korkeasaaren karhut menivät talviunille
Karhut olivat väsyneitä jo lokakuun lopulla, mutta tuolloin ne vielä ulkoilivat päivittäin ja söivät hyvin.
Karhut tankkasivat itsensä syksyn aikana noin 220-kiloisiksi. Kuvassa karhu nuokkumassa Korkeasaaressa lokakuussa. Kuva: Lehtikuva/Mari LehmonenKorkeasaaren karhut ovat käyneet talviunille. Korkeasaaren eläintarha kertoi maanantaina, että ennen talviunille vetäytymistä karhut herkuttelivat Korkeasaaren mehiläispesistä saaduilla hunajakennoilla.
24- ja 19-vuotiaat karhut nuokkuivat talvipesissään ison osan päivää marraskuun alusta alkaen. Karhut olivat väsyneitä jo lokakuun lopulla, mutta tuolloin ne vielä ulkoilivat päivittäin ja söivät hyvin.
Karhut tankkasivat itsensä syksyn aikana noin 220-kiloisiksi.
”Marraskuun alusta kevensimme entisestään karhujen ravintoa ja annoimme ruuat sisätiloihin, jotta menekkiä oli helpompi seurata. Ruuat hävisivät aikansa, vaikkei karhuja ei ole juuri näkynyt. Nyt talvipesässä on ollut useamman päivän ajan hiljaista, joten jätämme karhut talviunilleen”, kertoo eläintenhoitaja Susan Nuurtila tiedotteessa.
Tavallisesti Korkeasaaren karhut heräilevät talviuniltaan helmikuussa joitakin kymmeniä kiloja kevyempänä kuin unille mennessä.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat





