MT-gallup: Haavisto johtaa yhä, vaikka Stubb on nousussa ‒ katso myös, ketä ehdokasta suomalaiset vastustavat eniten ja ketä vähiten
Jussi Halla-aho on presidentivaalin kärkinimistä ”inhokkilistan” kärjessä. Olli Rehniä vastustetaan vähiten.
Pekka Haavisto, Alexander Stubb, Mika Aaltola, Olli Rehn ja Jussi Halla-aho ovat olleet suosiomittausten kärkipäätä. Kärjen järjestys voi muuttua merkittävästi, kun Jutta Urpilainen nimetään kisaan mukaan SDP:n puoluevaltuustossa viikonvaihteessa. Kuva: Jarkko Sirkiä, Jaana Kankaanpää, Carolina HusuKansanedustaja Pekka Haavisto (vihr.) pitää MT-gallupissa edelleen presidentinvaaliehdokkaiden ykköstilaa.
Kyselyn toteuttanut Kantar Agri kysyi marraskuun puolivälissä yli tuhannelta suomalaiselta: Ketä seuraavista henkilöistä äänestäisit, jos he olisivat ehdolla ja presidentinvaali pidettäisiin nyt? Valitse vain yksi suosikkisi.
Valitsijayhdistyksen ehdokasta ja vihreiden tukemaa Haavistoa äänestäisi 26 prosenttia vastaajista.
Seuraavina tulevat kokoomuksen ehdokas, professori Alexander Stubb 18 prosentilla ja valitsijayhdistyksen ja keskustan ehdokas, Suomen Pankin pääjohtaja Olli Rehn, jolla on 11 prosentin osuus. Muut kyselyssä nimetyt ehdokkaat jäävät vastaajien suosiossa alle kymmenen prosentin.
Perussuomalaisten ehdokas, eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho kokoaa taakseen vähän alle kymmenen prosenttia vastaajista. Hän on maaseutumaisten kuntien suosituin ehdokas lähes 17 prosentin lukemalla.
Ulkopoliittisen instituutin johtaja Mika Aaltola pyrkii presidentiksi riippumattomana valitsijayhdistyksen ehdokkaana. Vielä vuosi sitten suurta suosiota saanut Aaltola kerää kyselyssä vajaan seitsemän prosentin kannatuksen.
Aaltolan kanssa liki samoille luvuille yltää vasemmiston ehdokas, puheenjohtaja Li Anderson.
Ennakkotietojen mukaan EU:n kansainvälisistä kumppanuuksista vastaava komissaari Jutta Urpilainen (sd.) ilmoittaa sunnuntaina Tampereella pidettävässä SDP:n puoluevaltuuston kokouksessa lähtevänsä mukaan SDP:n presidenttikisaan.
MT:n kyselyssä Urpilainen saa reilun neljän prosentin kannatuslukeman.
Kärkikolmikon suosio poikkeaa merkittävästi Helsingin ja muun Suomen välillä.
Helsingissä Haaviston kannatusprosentti on 35, Stubbin 24 ja Rehnin 5. Muun Suomen vastaavat luvut ovat Haavistolle 24, Stubbille 17 ja Rehnille 12.
Pääkaupunkiseudun ja maaseutumaisten kuntien välillä pääkaupunkiseudun luvut ovat lähes samat kuin edellä, mutta maaseudulla Haaviston kannatus on 12, Rehnin 16 ja Stubbin 15.
Kärkinimistä eniten ”inhokkiääniä” kerää Jussi Halla-aho.
MT kysyi lisäksi: Ketä seuraavista henkilöistä et missään tilanteessa voisi äänestää presidentinvaaleissa? Voit valita useampia.
Kärkinimistä eniten ”inhokkiääniä” kerää Jussi Halla-aho, joka sai lähes 50 prosenttia vastauksista. Tätä paremmin pärjäsivä Haavisto, Stubb ja Rehn.
Kannattajakorttejaan yhä keräävistä eniten ei-ääniä keräävien korkeimmat lukemat ovat Ano Turtiainen 62, Paavo Väyrynen 53 ja Saara Huhtasaari 45 prosenttia.
Suomen presidentinvaali 2024 järjestetään sunnuntaina 28. tammikuuta 2024 ja mahdollinen toinen kierros 11. helmikuuta 2024.
Vaaleissa valitaan tasavallan presidentti toimikaudelle 2024–2030. Istuva presidentti Sauli Niinistö ei perustuslain mukaan voi olla enää ehdolla
Kantar Agri Oy haastatteli 1024 henkilöä MT:n toimeksiannosta. Tiedonkeruu tehtiin 5.11.–10.11.2023. Otanta on painotettu sukupuolen, iän, alueen ja puoluekannatuksen mukaan vastaamaan manner-Suomen täysi-ikäistä väestöä. Virhemarginaali on kolme prosenttiyksikköä suuntaansa.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat







