Sähkön hinta painuu myöhään keskiviikkoillalla alle senttiin
Sähkön hinta putoaa yön pikkutunteina alle kahteen senttiin kilowattitunnilta, mutta nousee taas aamulla.Pörssisähkön hinta palaa keskiviikkona lähemmäs alkukuun keskiarvoja. Vuorokauden keskihinta laskee 7,7 senttiin kilowattitunnilta, mikä on lähes puolet vähemmän kuin tiistaina.
Sähkön hinta putoaa ensin yön pikkutunteina alle kahteen senttiin kilowattitunnilta, mutta nousee taas aamulla. Kalleimmat tunnit ajoittuvat klo 7–11 ja klo 17–20 välille.
Kaikkein kalleinta, yli 20 senttiä kilowattitunnilta, sähkö on aamulla kahdeksan aikaan.
Kodinkoneiden pyörittämistä kannattaa pitkittää myöhäisiltaan, sillä sähkön hinta painuu iltakymmenen aikaan alle senttiin. Halvin tunti on ennen puoltayötä, jolloin sähkö maksaa 0,62 senttiä kilowattitunnilta.
Loppuviikon tuuliennusteet näyttävät paremmilta, joten alkuviikon kaltaisia yli 30 sentin hintapiikkejä ei toistaiseksi ole näköpiirissä.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat








