Tulitauko Kanadan ja Trumpin kauppasotaan: Kanadakin keskeytti tullinsa
Kanada päätti keskeyttää vastatullit, kun Yhdysvaltain presidentti Donald Trump ilmoitti torstaina lykkäävänsä Kanadaa ja Meksikoa koskevia tulleja.
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump on perustellut Kanadan ja Meksikon tulleja sillä, että maat eivät hänestä tee riittävästi estääkseen siirtolaisten ja fentanyylin pääsyä Yhdysvaltojen rajan yli. LEHTIKUVA/AFP.Kanadan valtiovarainministeri Dominic LeBlanc sanoi torstaina viestipalvelu X:ssä, että Kanada pidättäytyy vastatullien asettamisesta 125 miljardin dollarin arvoisille yhdysvaltalaisille tuotteille 2. huhtikuuta asti.
Trump ilmoitti aiemmin torstaina laittavansa Kanadalle ja Meksikolle asettamansa tullimaksut tauolle kuukauden ajaksi. Hän perusteli päätöstä Yhdysvaltojen autoteollisuuden edulla.
Tuontitullit ehtivät astua voimaan tiistaina.
Trump on perustellut Kanadan ja Meksikon tulleja sillä, että maat eivät hänestä tee riittävästi estääkseen siirtolaisten ja fentanyylin pääsyä Yhdysvaltojen rajan yli.
Kansainvälinen valuuttarahasto IMF arvioi torstaina, että Kanadan ja Meksikon talouksille voi aiheutua merkittävää haittaa, jos Trumpin ajamat tullit ovat voimassa pitkään.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

