”Kaikki talous-keinot tyrmätty”
Aktiivisia keinoja talouden kääntämiseksi kasvuun ei juuri ole, Aalto-yliopiston professori Sixten Korkman sanoo.
”Kaikki esitetyt keinot on joko monelta taholta tyrmätty, tai ne eivät ole valtion ohjattavissa”, Korkman perustelee.
Hän arvioi taloustilannetta tiistaina MTK:n henkilöstölle.
”Tässä tilanteessa ei ole helppo tehdä mitään, on hallitus mikä tahansa.”
Monelta taholta on kyllä esitetty keinoja talouden saamiseksi kasvuun. Korkmanin mukaan useimpia ehdotuksia yhdistää se, että ehdottaja uskoo oman lompakkonsa edun olevan sama kuin valtion etu.
Korkmanin mukaan Suomen tilanne johtuu enemmän ongelmista maan rajojen ulko- kuin sisäpuolella. Siksi hän toivoo elvyttäviä toimia Euroopan keskuspankilta. Suomessa hän toivoo palkkamalttia.
Kotimaassa Korkman tekisi isot leikkaukset valtion budjettiin vasta parempana aikana. Hänen mielestään budjettivaje kestäisi vielä hetken odotuksen.
Verotuksessa Korkman nosti esiin metsän kiinteistöveron. Hän ei kuitenkaan esittänyt siitä verotulojen lisäämiseksi, vaan keinona saada puun tarjonta tasaisemmaksi. Hänen mukaansa siirtymä voisi onnistua kiinteistö- ja tuloveron yhdistelmällä.
HEIKKI VUORELA
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
