Etelä-Venäjällä otettu kiinni kolme terrori-iskun suunnittelusta epäiltyä, kertoo Tass
Tassin mukaan kiinniottojen yhteydessä tehdyissä etsinnöissä löytyi muun muassa automaattiaseita sekä käyttövalmis kotitekoinen räjähde.
Venäjä on ollut varpaillaan siitä lähtien, kun Moskovan lähellä Krasnogorskissa sijaitsevaan konserttisalirakennukseen tehtiin terrori-isku viime viikolla. Lehtikuva/AFP.Etelä-Venäjällä Dagestanissa on käynnissä terrorisminvastainen operaatio, kertoo Venäjän valtiollinen uutistoimisto Tass. Operaation yhteydessä on Tassin mukaan otettu kiinni kolme terrori-iskujen suunnittelusta epäiltyä ihmistä.
Venäjän kansallisen antiterrorismikomitean mukaan kukaan ei vahingoittunut operaation yhteydessä.
Asiasta kertoi aiemmin Ilta-Sanomat.
Venäjä on ollut varpaillaan siitä lähtien, kun Moskovan lähellä Krasnogorskissa sijaitsevaan konserttisalirakennukseen tehtiin terrori-isku viime viikolla. Iskussa kuoli 144 ihmistä ja loukkaantui ja haavoittui satoja.
Äärijärjestö Isis on lukuisia kertoja ilmoittanut olleensa iskun tekijä. Perjantaina järjestö ilmoitti, että neljä sen jäsentä on otettu kiinni iskun jälkeen.
Venäjä on taistellut Isisiä vastaan muun muassa Syyriassa, minkä lisäksi Isisillä on ollut soluja Etelä-Venäjän muslimienemmistöisissä tasavalloissa Ingushiassa, Tshetsheniassa ja Dagestanissa.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat



