Eduskunnassa järjestetään huomenna ylimääräinen puolen tunnin kyselytunti Ukrainan tilanteesta
Ajatus ylimääräisestä kyselytunnista on puhemies Matti Vanhasen ja se pohjautuu tarpeelle keskustella Ukrainaan liittyvistä kysymyksistä erillisessä keskustelussa.Eduskunnassa järjestetään ylimääräinen kyselytunti ajankohtaisesta ulko- ja turvallisuuspoliittisesta tilanteesta ja siihen varautumisesta huomenna kello 14. Eduskunnan pääsihteerin Maija-Leena Paavolan mukaan kyselytunti kestää puoli tuntia ja vastaamassa ovat ne ministerit, jotka paikalle pääsevät.
Paikalla ovat näillä näkymin lähes kaikki ministerit, mukaan lukien pääministeri Sanna Marin (sd.), valtiovarainministeri Annika Saarikko (kesk.) ja ulkoministeri Pekka Haavisto (vihr.).
Puolustusministeri Antti Kaikkonen (kesk.) ei osallistu kyselytunnille, koska hän on työvierailulla Yhdysvalloissa.
Ajatus ylimääräisestä kyselytunnista on puhemies Matti Vanhasen (kesk.) ja se pohjautuu tarpeelle keskustella Ukrainaan liittyvistä kysymyksistä erillisessä keskustelussa.
"Niin kauan kuin sota jatkuu, eduskunnassa on tarve normaalien kyselytuntien lisäksi viikoittaiseen keskustelu- ja informaationsaantimahdollisuuteen", Vanhanen sanoi STT:lle eduskunnassa.
Hänen mukaansa ajatus on, että aina viikonlopun jälkeen mielellään tiistain istunto voisi jatkossa alkaa tällaisella keskustelulla.
Lisäksi torstaisin on eduskunnan kyselytunti tavanomaiseen tapaan.
Paavolan mukaan keskiviikkona on tarkoitus soveltaa työjärjestyksen kyselytuntia koskevaa säännöstä, joka mahdollistaa keskustelun järjestämisen täysistunnossa. Hänen mukaansa kyseistä pykälää ei ole tavattu soveltaa näin, vaan yleensä on järjestetty esimerkiksi ajankohtaiskeskusteluja eri teemoista.
Vanhanen sanoo, että muodot saattavat jatkossa vaihdella.
"Keskustelemme keskiviikkona puhemiesneuvoston aamukokouksessa vielä enemmän siitä, että mikä muoto tähän lopulta haetaan."
Vanhasen mukaan saattaa myös olla, että vastedes keskusteluille asetetaan yksittäisiä teemoja, jotta paikalla tarvitsisi olla vain niiden ministerien, jotka kyseisiä teemoja käsittelevät.
"Ymmärrämme sen, että ministereillä on nyt näinä viikkoina kädet täynnä töitä muutenkin."
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

