Kunta kelpuutti omakotitalon jätevesiratkaisuksi vain umpisäiliön
Jätevesisuunnittelija: "Jätevesiasetuksen hulluina vuosina myytiin sutta ja sekundaa."
Kari Lahtinen on tyytyväinen umpisäiliöön, vaikka aluksi suunnittelikin panospuhdistamoa. Kuva: Jaana KankaanpääHeinolassa omakotitalossa asuva Kari Lahtinen suunnitteli hankkivansa tontilleen panospuhdistamon. Kunta kuitenkin katsoi pienikokoiselle rantatontille ainoaksi vaihtoehdoksi umpisäiliön, joka täytyy tyhjennyttää yhden hengen taloudessa noin pari kertaa vuodessa.
”Heinolassa on aika tiukat normit. Kun rantaan on alle 50 metriä, ei saa asentaa panospuhdistamoa, josta voisi jälkeisiä vesiä purkaa maastoon riittävän kauas rannasta ja talousvesikaivosta.”
Lahtinen on kuitenkin tyytyväinen ratkaisuun. Umpisäiliön tyhjennys maksaa runsaat sata euroa per kerta. Hänen tapauksessaan panospuhdistamokin olisi pitänyt tyhjentää noin kerran vuodessa. Lisäksi siihen olisi pitänyt ostaa kemikaaleja.
Muovisen umpisäiliön hinta kaikkine tarvikkeineen oli runsaat 2 000 euroa, kun taas panospuhdistamo olisi maksanut lähes 5 000 euroa. Kaivutyöt Lahtinen hoiti rakennusurakoitsijana itse. Hän käytti jätevesisuunnittelijaa, jotta kaikki sujui varmasti sääntöjen mukaisesti ja työ tuli tarkistettua.
Suojaetäisyydet ja määräykset vaihtelevat paljon kunnittain.
”Toisessa ratkaisuksi voi käydä kiinteistönomistajalle huoleton maaimeytys, kun taas toisessa vaaditaan umpisäiliötä”, kertoo jätevesisuunnittelija Allan Metsähuone Insinööritoimisto Forestroom Ky:stä.
Metsähuoneen mukaan jätevesiasetuksen takarajan lähestyminen on saanut ihmiset tiedustelemaan jätevesiremonttien hintoja. Moni saattaa pitää hintaa kalliina, mutta suunnittelijan mielestä investointi oman lähiluonnon puhtauteen kannattaa.
Metsähuone on kysellyt kunnista jätevesiasetuksen valvonnan ja sanktioiden perään, mutta harvalla on resursseja valvoa asetuksen toteutumista.
”Jos naapuri valittaa tekemättömästä jätevesiremontista, voi kunta lähettää patistuskirjeen.”
Metsähuone muistelee vuonna 2004 voimaan astuneen jätevesiasetuksen alun ”hulluja vuosia”, jolloin kiinteistöihin myytiin sutta ja sekundaa eli huonosti toimivia panospuhdistamoja.
Jätevesiremontteja teettivät nekin, joilta aikarajallinen velvoite poistui lakia täsmennettäessä vuonna 2017.
”Osa sijoitti turhaan kalliisiin laitepuhdistamoihin”, Metsähuone harmittelee.
Tilanne on kuluttajan kannalta selkiytynyt ja parantunut kymmenessä vuodessa. Ratkaisuja ja laitteistoja on monenlaisia ja niille on teetetty testejä.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
