Geeniperimä suojaa keuhkosyövältä
Keuhkosyöpä aiheuttaa eniten syöpäkuolemia maailmanlaajuisesti.
Tutkimuksen aineistona on käytetty suomalaista FinnGen-tutkimusaineistoa ja biopankkiaineistoa Britanniasta. LEHTIKUVA / Antti Aimo-Koivisto.Elimistön immuunipuolustusta säätelevien HLA-geenien monimuotoisuus vähentää keuhkosyöpäriskiä merkittävästi. Asia ilmenee uudesta kansainvälisestä tutkimuksesta.
Samankaltaiset HLA-geenit vanhemmiltaan perineillä tupakoivilla ihmisillä oli merkittävästi suurempi riski sairastua keuhkosyöpään kuin erilaiset geenit perineillä.
Tupakoimattomilla HLA-geenit eivät vaikuttaneet sairastumisriskiin.
Keuhkosyöpä aiheuttaa eniten syöpäkuolemia maailmanlaajuisesti.
Tutkimuksen aineistona on käytetty suomalaista FinnGen-tutkimusaineistoa ja biopankkiaineistoa Britanniasta. Tutkimus toteutettiin Helsingin yliopiston, newyorkilaisen Mount Sinain sairaalan ja Harvardin yliopiston tutkijoiden yhteistyönä.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat




