
Tulva eristi viikonloppuna maatiloja Pohjanmaalla
Puimatta jää kauraa, vehnää ja rypsiä, sillä vesi seisoo tuhansilla hehtaareilla peltoa. Kyntöjen arvioidaan siirtyvän tulva-alueilla kevääseen.Pohjanmaan tulvatilanne jatkuu ennätyksellisenä vielä sunnuntaina.
”Justiinsa radiossa sanottiin, että vesi nousee yhä sentin tunnissa. Juuri katselin, kun pari rehupaalia ui Kyrönjokea eteläjuoksua kohden. Jos vesi vielä 10 senttiä nousee, menee meiltä kylätiekin poikki”, raportoi MTK:n Etelä-Pohjanmaan liiton johtokunnan jäsen Timo Kankaanpää Ilmajoelta.
Tulvatilannetta on yritetty helpottaa monin keinoin. Vesi nousee Kyrönjoessa, vaikka tulvaluukut on avattu ja jo noin 5 000 hehtaaria peltoa on veden alla.
”Ainakin yksi sikatila on tällä hetkellä täällä Ilmajoella veden saartamana. Tie on poikki myös muutamille muille tiloille.”
Kankaanpää epäilee, että puinnit ovat seudulla tältä syksyltä ohi.
”Jos pelloilla on metri vettä ja vaikka vesi viikon sisällä laskisi, ei se enää kuiva. Puimatta jää kauraa, vehnää ja rypsiä. Koska kyntöjäkään ei ole aloitettu, hommat kasautuvat ensi keväälle.”
Uutiseen liittyy kuvasarja, jota pääsee selaamn viemällä hiiren kursorin päällimmäisen kuvan päälle.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat




