S-ryhmä kerää tarkkaa tietoa ostoskäyttäytymisestä – jokainen kaljatölkki ja kuukautisside kirjataan järjestelmään
Jatkossa järjestelmä kerää tiedot jokaisesta ostoksesta, jonka asiakas on tehnyt S-etukortilla. Menettelyllä voidaan esimerkiksi välttää lihatuotteiden mainontaa kasvissyöjälle.Syyskuun alusta lähtien S-etukortilla tehdyistä ostoksista jää tieto S-ryhmän asiakasomistajarekisteriin yksittäisten tuotteiden tarkkuudella. Mukana ovat muun muassa Alepat, S-Marketit ja Prismat. Ainoastaan S-ryhmän hotellit ja ravintolat eivät kuulu järjestelmään, vaan niissä tallentuvat jatkossakin vain ostosten loppusumma bonusten maksamista varten.
SOK:n asiakkuusjohtajan Pekka Malmirakeen mukaan kerättyjä tietoja aiotaan hyödyntää rakentamalla parempia palveluita asiakkaille. Tarkempia suunnitelmia ei kuitenkaan vielä ole tehty.
"Ensin keräämme dataa ja sen päälle ryhdymme rakentamaan palveluita", hän sanoo.
Käytännössä palvelut voivat olla esimerkiksi kohdennettuja mainoksia tai reseptien tarjoamista asiakkaan ostamien tuotteiden pohjalta. S-ryhmä uskoo asiakkaiden suhtautuvan tiedon keruuseen myönteisesti.
Yhtiön tiedotteessa sanotaan, että asiakkaalle voidaan viestiä kasvisvaihtoehtojen uutuuksista, mikäli ostotiedoista on selvinnyt, ettei hän syö lihaa.
"Mitä paremmin tunnemme erilaisten asiakasryhmien ostokäyttäytymistä, sitä parempia ja hyödyllisempiä palveluja pystymme heille tuottamaan", Malmirae kertoo.
Kuluttajaliiton johtava lakimies Tuula Sario on asiasta eri mieltä.
"Olin melkoisen tyrmistynyt, kun kuulin tästä. Kysymys siitä, voiko kauppa seurata nuorten naisten kuukautiskiertoa, asiakkaiden oluen juomista tai ehkäisyvälineiden ostamista on minun mielestäni erittäin hämmentävä enkä usko, että kuluttajat suhtautuvat tällaiseen kovinkaan myönteisesti", Sario sanoo.
Sarion mielestä S-ryhmä tunkeutuu tietojen keruun myötä pitkälle ihmisten yksityiselämään. Tiedon varastoinnista voisi koitua ongelmia etenkin sitten, jos ulkopuoliset pääsevät käsiksi järjestelmään.
"Joka tapauksessa jollain on mahdollisuus päästä näitä tietoja katsomaan ja sellaista järjestelmää ei olekaan, johon ei voisi murtautua", hän sanoo.
SOK:n asiakkuusjohtaja Malmirae kertoo, että tietoihin pääsee vain hyvin rajattu joukko S-ryhmän työntekijöitä ja myös tietomurtoihin on hänen mukaansa varauduttu hyvin.
"Kaikki on teoriassa mahdollista, mutta olemme tehneet parhaamme että meille ei tällaisia tietomurtoja pääse tapahtumaan", hän sanoo.
Tietosuojavaltuutetun toimisto aikoo selvittää S-ryhmän tiedonkeruun kuluttajista yksittäisten ostosten perusteella.
Tietosuojavaltuutettu Reijo Aarnio sanoo STT:lle, että näin yksipuolinen sopimusmuutos saa kellot soimaan.
"Kyseessä on klassinen tilanne, että kuka voi yksipuolisesti muuttaa systeemiä, jonka pitäisi perustua siihen, että kuluttaja itse hyväksyy asian", hän sanoo.
S-ryhmä on jo aiemmin kerännyt tietoa ostoksista, mutta tiedon kerääminen on rajoittunut tiettyihin tuoteryhmiin. Jatkossa jokainen tuote kirjataan yksittäin. Tietojen keräämisestä asiakas ei voi kieltäytyä muuten kuin lopettamalla S-etukortin käyttämisen.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

