Nordean konsernijohtaja: Kulunut vuosi oli Nordealle vahva – viimeisen vuosineljänneksen liikevoitto pieneni, mutta korkokate nousi
Nordean hallitus ehdottaa, että viimme tilikaudelta maksetaan osinkoa 0,92 euroa osakkeelta eli 15 prosenttia enemmän kuin edelliseltä tilikaudelta.
Ensimmäisenä vuorossa on Nordea, jonka odotetaan kertovan taas erittäin vahvasta tuloksesta. LEHTIKUVA / Saara Peltola.Pankkikonserni Nordean liikevoitto pieneni loka-joulukuussa 13 prosenttia vuoden takaisesta ja oli 1,4 miljardia euroa. Korkokate nousi 19 prosenttia vertailukaudesta.
Nordean konsernijohtajan Frank Vang-Jensenin mukaan kulunut vuosi oli Nordealle vahva.
”Heikentyneestä toimintaympäristöstä huolimatta liiketoiminnan vahva vire jatkui, etenimme liiketoimintasuunnitelmamme mukaisesti ja taloudellinen tuloksemme oli vakaa”, sanoo Vang-Jensen tiedotteessa.
Vang-Jensen toteaa, että hintojen ja korkojen nousu on hidastanut taloudellista aktiviteettia.
Asuntokauppa oli viimeisellä neljänneksellä yhä vaisua.
”Asuntoluottovolyymimme olivat tästä huolimatta vakaat. Asuntoluottojen markkinaosuudet pysyivät ennallaan Suomessa, Tanskassa ja Norjassa. Ruotsissa markkinaosuutemme kasvoi edelleen”, kertoo Vang-Jensen.
Vang-Jensenin mukaan vuoden viimeisellä neljänneksellä kaikki neljä liiketoiminta-aluetta kehittyivät hyvin.
”Säännöllinen säästäminen rahastoihin ja säästötileille lisääntyi edelleen.”
Nordean hallitus ehdottaa, että tilikaudelta 2023 maksetaan osinkoa 0,92 euroa osakkeelta eli 15 prosenttia enemmän kuin edelliseltä tilikaudelta.
Nordea odottaa oman pääoman tuoton olevan tänä vuonna yli 15 prosenttia. Vuonna 2023 oman pääoman tuotto oli 16,9 prosenttia, kun se vuonna 2022 oli 13,8 prosenttia.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

