Sipilä ja Stubb asettavatympäristön talouden edelle
Keskustan puheenjohtaja Juha Sipilä ja kokoomuksen puheenjohtaja Alexander Stubb valitsisivat ristiriitatilanteessa useammin ympäristönsuojelun kuin talouskasvun näkökulman. Niin he vastaavat Maaseudun Tulevaisuuden vaalikoneessa.
Ympäristön valitsisi myös RKP:n puheenjohtaja Carl Haglund. Sen sijaan kristillisdemokraattien puheenjohtaja Päivi Räsänen valitsisi talouden.
Muut puheenjohtajat eivät ole vastanneet MT:n vaalikoneeseen.
Helsingin Sanomien vaalikoneen samankaltaisessa kysymyksessä Timo Soini (ps.) kallistuu talouden ja Antti Rinne (sd.) ympäristön puolelle. Paavo Arhinmäki (vas.) ja Ville Niinistö (vihr.) painottavat selkeästi ympäristönäkökulmaa.
Stubb, Haglund ja Räsänen vastaavat HS:n vaalikoneessa samansuuntaisesti kuin MT:n vaalikoneessa.
Sipilä ei ole vastannut HS:n vaalikoneeseen.
Ylen vaalikone panee ehdokkaat valitsemaan ilmastonmuutoksen hillitsemisen ja teollisuuden kilpailukyvyn välillä. Tässä Stubb ja Rinne vaihtavat Soinin ja Räsäsen seuraksi teollisuuden puolelle. Muut neljä puheenjohtajaa painottavat ympäristönäkökulmaa.
Selkeimmin taloutta painottavat perussuomalaiset puheenjohtajansa Soinin lailla. Niin on sekä MT:n että HS:n vaalikoneessa. Ympäristönäkökulmaa painottavat puolestaan voimakkaimmin vihreiden ja vasemmistoliiton ehdokkaat.
Sipilän ja Stubbin vastaus MT:n vaalikoneessa poikkeaa puolueen ehdokkaiden linjasta. Keskustan ja kokoomuksen ehdokkaiden enemmistö kallistuu ympäristön sijasta talouden suuntaan. Mutta HS-vaalikoneessa mielipiteet jakautuvatkin jo kuta kuinkin tasan.
Demareiden, RKP:n ja kristillisdemokraattien ehdokkaissa kumpikaan näkökulma ei saa MT:n vaalikoneessa taakseen yli puolta vastaajamäärästä. HS-vaalikoneessa demariehdokkaat näyttävät kallistuvan ympäristön puolelle.
n MT: Jos päätöksenteossa tulee tilanne, jossa on pakko valita joko talouskasvun tai ympäristönsuojelun näkökulma, useimmin painaa enemmän...
n HS: Talouskasvu ja työpaikkojen luominen tulisi asettaa ympäristöasioiden edelle silloin, kun nämä kaksi ovat keskenään ristiriidassa. Vastausasteikko 5-portainen.
n Yle: Ilmastonmuutoksen
hillitseminen pitää asettaa teollisuuden kilpailukyvyn edelle. Vastausasteikko 5-portainen.
Vaalikoneiden vastaajajoukot poikkeavat hiukan toisistaan, koska kaikki ehdokkaat eivät vastaa kaikkiin vaalikoneisiin.
HEIKKI VUORELA
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
