Kotkamillsinpuun tarve kasvaa
Metsäyhtiö Kotkamills muuttaa aikakauslehtipaperikoneensa kartonkikoneeksi. Investoinnin odotetaan kasvattavan tehtaan puunkäyttöä yli puolella.
Aikakauslehtipaperin lisäksi Kotkamills valmistaa laminaattipapereita ja sahatavaraa.
Uuden taivekartonkilinjan kapasiteetti nousee 400 000 tonniin, mikä on yli kaksi kertaa entistä paperilinjaa enemmän. Investointi maksaa yli 100 miljoonaa euroa.
”Tämä on erittäin hyvä uutinen. Tehtaan puunkäyttö nousee lähes miljoonaan kuutioon”, laskee tutkimuspäällikkö Erno Järvinen MTK:sta.
Taivekartonkia käytetään erilaisten koteloiden, kuten elintarvike- ja savukepakkausten valmistamiseen.
Aikakauslehtipaperikoneen kääntäminen kartongille johtuu painopaperin heikkenevästä kysynnästä. Myös Stora Enso ja Metsä Group ovat kääntäneet paperikoneita kartongille.
Metsä Groupin Husumin tehtailla on käynnissä vastaava investointi samankokoiseen taivekartonkikoneeseen. Sen kustannusarvio on 170 miljoonassa eurossa.
Stora Enso muuntaa Varkaudessa hienopaperikoneen aaltopahvin raaka-ainetta tuottavaksi linjaksi. Investointi on suuruudeltaan 110 miljoonaa euroa.
Kotkan tehtaat siirtyivät keväällä suomalaisen pääomasijoittajan MB Rahastojen perustaman Eagle Industries -yhtiön omistukseen. Sitä ennen laitokset omisti amerikkalainen pääomasijoittaja OpenGate, joka osti ne Stora Ensolta.
Yhtiö aloittaa kartonkikoneen rakennustyöt ensi vuoden keväällä, ja siihen asti yhtiö tuottaa aikakauslehtipaperia.
Yhtiön toimitusjohtaja Markku Hämäläinen on kertonut, että yhtiö käy läpi myös muut tuotantolinjansa ja investoi niihin tarpeen mukaan.
Jarmo Palokallio
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
