Gasum irtisanoi putkikaasun hankintasopimuksen Gazpromin kanssa
Gazprom Export oli keskeyttänyt putkikaasun toimitukset Gasumille viime vuoden toukokuussa ja vaati maksuja ruplissa.
Suomalainen valtionyhtiö Gasum on irtisanonut putkikaasun hankintasopimuksensa venäläisen Gazprom Exportin kanssa. Kuva: LEHTIKUVA / Heikki SaukkomaaSuomalainen valtionyhtiö Gasum on irtisanonut putkikaasun hankintasopimuksensa venäläisen Gazprom Exportin kanssa. Gasum kertoo asiasta tiedotteessa.
Välimiesoikeus oli marraskuussa päättänyt, että Gasum ei ollut velvollinen suorittamaan maksuja eurojen sijaan ruplissa, kuten Gazprom Export oli vaatinut.
Lisäksi välimiesoikeus määräsi yhtiöt jatkamaan sopimusneuvotteluja tilanteen ratkaisemiseksi. Osapuolet eivät saaneet tilannetta ratkaistua välimiesoikeuden asettamassa ajassa, joten Gasum päätti irtisanoa yhtiöiden välisen hankintasopimuksen.
Gazprom Export oli keskeyttänyt putkikaasun toimitukset Gasumille viime vuoden toukokuussa.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

