Merkel kiinnostaa
huidunperä
Näin pyryjen ja pakkasten aikaan huidunperäläisten puheenaiheena on ollut varsinkin hallituksemme esiin ottama kuntauudistus. Täällä todettiin, että kuntien yleishallinto vie kuntien kuluista vastoin yleistä luuloa vain 2,5 prosenttia. Huomion kiinnittäminen siihen ei kuntalaisten palveluja pelasta.
Mutta toisena puheenaiheena on ollut nyt Saksa. Liittopresidenttinsä Christian Wulff on joutunut eroamaan käytettyään asemaansa hyväksi laittomien etuisuuksien vastaanottamiseen. Uudeksi presidentiksi – Saksassa presidentinvirka on seremoniallinen – on yllättäen nyt tulossa 72-vuotias pappi Joachim Gauck.
Lehdistö on avokätisesti ottanut hänet vastaan epäpoliittisena arvojohtajana. Samalla on muistettu, että hän oli ehdokkaana presidentiksi jo edellisen kerran mutta hävisi silloin kilvan.
Vastapainona on Saksalla liittokanslerina eli pääministerinä toista kauttaan toimiva vahva poliitikko Angela Merkel. Hän on harvinainen ilmiö tässä tehtävässä ja on jatkanut ensimmäisenä naisena edeltäjiensä pitkää miesten sarjaa. Monet varttuneen polven jäsenet muistavat siitä nimet Adenauer, Erhardt, Kissinger, Brandt, Schmidt, Kohl, Schröder.
Erikoista myös on, että Saksassa nyt on epäpoliittinen pappi presidenttinä ja poliittinen papintytär liittokanslerina, molemmat entisen Itä-Saksan kasvatteja.
Meillä naapurusten iltakahveilla keskusteltaessa todettiin, että Saksa on varsin erikoinen valtio. Harvoin on tähän mennessä suurissa valtioissa pääministeriys tullut naisten osaksi. Näitä harvinaisia on ollut Intia, joka sai naispuolisen pääministerinsä 1960-luvun puolivälissä lähes 15 vuodeksi. Indira Gandhin silloista nimitystä edesauttoi se, että hän oli Intian ensimmäisen pääministerin, Nehrun, ainoa perillinen.
Israelissa Golda Meir taas oli paitsi valtion perustajia sen ensimmäinen naispuolinen pääministeri vuosina 1969–1974. Britannia taas sai puolestaan Margaret Thatcherista 1979 ensimmäisen ja myös pitkäaikaisen naispääministerin. Uransa muistetaan: hänestä on kotimaassaan juuri valmistunut elokuva.
Saksan osalta on näissä asioissa nyt kiinnostavaa tutustuttavaa. Se on asukasluvultaan EU:n suurin. Väestömääränsä nousee yli 82 miljoonan. Taloutensa puolesta se kuuluu Euroopan unionin parhaisiin menestyjiin. Yhdessä 62-miljoonaisen Ranskan kanssa Saksa vetää yhdentyneen Euroopan projektia. Ensin Saksa oli myötäilijäosapuolena mutta on toimiensa seurauksena nyt ykkönen.
Saksan liittokansleri ja Ranskan presidentti ovat yhtä mieltä siitä, että EU-valtioiden tulee luovuttaa talouspoliittista päätäntävaltaansa EU:lle. On tärkeää muodostaa vahva talouspoliittinen liitto, jotta Eurooppa ei menettäisi asemaansa Kiinan, Intian, Meksikon ja Brasilian tapaisille väkirikkaille nouseville talouksille.
Keskusteluissa tultiin siihen tulokseen, että Saksan nykyinen liittokansleri on käytöksensä ja asiallisuutensa puolesta oma lukunsa. Harvinaisen luontevasti ja asiallisesti Angela Merkel näyttää ainoana naisena toimivan neuvottelijoiden ja päättäjien miesvaltaisessa seurassa, hyväntuulisestikin vielä.
Kemistiksi valmistunut Angela Merkel valittiin ensi kerran Saksan valtiopäiville 1990. Kyvyistään kertoo se, että hänestä jo seuraavana vuonna tuli nais- ja nuorisoasiain- ja sittemmin ympäristöministeri.
Kristillisdemokraattien puheenjohtajaksi hänet valittiin vuonna 2000. Viittä vuotta myöhemmin hän voitti vaaleissa Schröderiltä liittokanslerin aseman.
Hämmästyttävän rauhallisesti näyttää Angela Merkel ulkopuolisen silmin jatkavan raskasta työtään EU:n suurimman valtion pääministerinä ja suurhankkeiden esiin nostajana. Euroopan unionin ja rahaunionin pelastaminen ovat päämäärinä.
Kylä-Huinala totesi että naisten ”tutut aseet” kukkahatut, korut, hansikkaat, käsilaukut eivät näköjään kuuluu Saksan liittokanslerin varusteisiin. Seuran historianystävää puhe hymyilytti. Kyllä Merkel vaalitaistelun tuoksinassa televisiossa kuitenkin kuului olleen viehkossa naisellisessa asussa.
Seurue päätyi toteamukseen, että tätä nykyä Angela Merkel on suurvaltojen politiikan ani harvoja näkyviä naisia ellei nyt peräti sen ainoa.
HEIKINTYTÄR
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
