MT:n vaalikone: Ehdokkaat verottaisivat maalla autoilua kevyemmin
Myös maaseudun tiestön kunnostaminen saa vahvan tuen vastanneilta.Yli puolet MT:n vaalikoneeseen vastanneista ehdokkaista hyväksyy ajatuksen, että yksityisautoilua verotettaisiin vähemmän maaseudulla kuin kaupungeissa.
Poikkeuksen tekevät kokoomuksen ja SDP:n ehdokkaat. Muissa puolueissa ehdokkaiden enemmistö kannattaa maaseudun yksityisautoilun kevyempää verokohtelua.
Neljästä vastanneesta puoluejohtajasta Päivi Räsänen (kd.) suosisi maaseutua autoilun verotuksessa melko varmasti. Juha Sipilä (kesk.) kallistuu niukasti samaan suuntaan.
Carl Haglund (r.) on jyrkimmin ajatusta vastaan.
Alexander Stubb (kok.) perustelee nihkeyttään sillä, ettei autoilun verotus ole oikea keino tasata alueiden tuloeroja.
Tiestön kunto huolestuttaa
Määrärahojen lisäys maaseudun tiestön kunnostukseen saa ehdokkailta selkeän kannatuksen. Vahvimmin sen puolella ovat keskustalaiset, perussuomalaiset ja kristilliset. Varauksin suhtautuvia on eniten vihreissä.
Puoluejohtajista Stubb muistuttaa, ettei rehellinen poliitikko voi paljon luvata tässä taloustilanteessa. Hän pitää maaseudun tiestön kuntoa kuitenkin tärkeänä asiana.
Selkeän kannatuksen ehdokkailta saavat myös lehtien postijakelun varmistaminen jokaisena arkipäivänä koko maassa sekä ympäristö- ja muille lupapäätöksille asetettava enimmäiskäsittelyaika.
Ymmärtämystä saavat myös maaseudun pienet lukiot. Harva on niiden tarkoituksellisen alasajon kannalla.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

