Hätäapu ja keräykset ovat käynnissä
Sisäministeri Päivi Räsänen (kd.) toteaa, että Filippiineillä on edessä vuosia kestävä jälleenrakennusurakka. Hän muistuttaa apua tarvittavan vielä pitkään sen jälkeen, kun katastrofi ei enää näy joka päivä uutisissa.
Kolme pelastusalan asiantuntijaa lähti maanantaina aamulla pahimmalle katastrofialueelle Taclobanin kaupunkiin.
Kriisinhallintakeskus osallistuu pelastustehtäviin muiden Pohjoismaiden, Viron, Luxemburgin, Saksan ja Britannian vastaavien keskusten kanssa. Tiimi auttaa rakentamaan avustusleiriä ja saamaan sen pyörimään.
Hyväntekeväisyysjärjestöt ovat alkaneet kerätä rahaa hirmumyrskyn uhreille.
Suomen Punaisen Ristin keräys on lähtenyt rivakasti käyntiin, järjestö kertoi tiistaina.
Keräyskeskuksia on avattu eri puolilla Suomea. Rahaa oli saatu 180 000 euroa netin, puhelimen ja muiden kanavien kautta.
SPR:n ensimmäinen avustussumma, 250 000 euroa, lähti katastrofirahastosta jo sunnuntaina.
Suomen Unicef lähettää niin ikään 250 000 euroa lasten auttamiseen. Sen hätäapukeräykseen voi osallistua netissä, soittamalla tai lipaskeräystä kartuttamalla.
Plan Suomi on lahjoittanut hätäapuun 50 000 euroa ja se valmistautuu lähettämään asiantuntijoita tuhoalueille. Plan kerää lahjoituksia tekstiviestiellä ja tilisiirroin.
Kirkon Ulkomaanavun keräykseen voi osallistua verkon kautta, pankissa tai tekstiviestillä. Myös Pelastakaa Lapset ja maailmanlaajuinen World Vision ovat aloittaneet Suomessa keräykset.
MT–STT
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
