Väyrynen: Enemmistö keskustan kannattajista samaa mieltä
Paavo Väyrynen (kesk.) pitää hallituksen Kreikka-linjaa hämmästyttävänä.
Keskustan europarlamentaarikko Paavo Väyrynen uskoo eduskunnassa riittävän kannatusta hänen kansalaisaloitteelleen. Kuva: Niklas HolmbergEuroparlamentaarikko Paavo Väyrynen (kesk.) uskoo enemmistön keskustan kannattajista olevan hänen kansalaisaloitteensa puolella. Aloitteessa Väyrynen ehdottaa kansanäänestyksen järjestämistä Suomen jäsenyydestä euroalueessa.
Yli 27 000 nimeä kerännyt aloite on saanut tukea eurokriittisiltä puolueilta. Itsenäisyyspuolue ja Perussuomalaiset nuoret ovat julkisesti ilmoittaneet tukensa aloitteelle. Sen sijaan Väyrysen oman puolueen keskustan varapuheenjohtaja Annika Saarikko korosti Ylelle eilen, ettei kansanäänestys ole keskustan aloite, eikä puolueella ole siihen kantaa.
"Keskustan kannattajien enemmistö on samalla kannalla kuin minä. On hämmästyttävää, että hallitus lähti Kreikan tukemisessa mukaan tähän yhteisrintamaan", Väyrynen toteaa.
Väyrynen ei oleta aloitteen repivän keskustaa kahteen leiriin. Hän uskoo, että mikäli kansalaisaloite kerää tarvittavat 50 000 nimeä, sille riittää tukea myös eduskunnassa.
"Perussuomalaisten nykyisistä kansanedustajista lähes kaikki ilmoittivat ennen vaaleja olevansa sitä mieltä, että Suomen olisi parempi olla euroalueen ulkopuolella. Keskustan ryhmästä noin kolmasosa oli tätä mieltä, ja näkemystä kannatetaan myös muissa ryhmissä", Väyrynen sanoo.
Ekonomisti: Yhteisvaluutta vaatisi kriisin
Väyrynen ilmoitti eilen jättäneensä Euroopan komissiolle kysymyksen euroalueen kriisin ratkaisemiseksi. Kysymyksessä hän esittää, että euron valuvika tulisi korjata siirtymällä yhtenäisvaluutasta yhteiseen valuuttaan, jonka rinnalla kaikilla jäsenmailla olisi myös oma kansallinen valuutta. Europarlamentaarikko kertoo käyttävänsä kaikki mahdollisuutensa vaikuttaa Suomen asemaan euroalueessa.
"Nykyisessä asemassani minulla on kaksi mahdollisuutta: toimia Suomen kansalaisena tai Euroopan parlamentin jäsenenä. Luulen, että aika monessa euromaassa voisi saada kannatusta ajatus siitä, että kaikki siirtyisivät rinnakkaisvaluuttaan."
Elinkeinoelämän tutkimuslaitoksen (Etla) tutkimuspäällikkö Markku Kotilaisen mukaan Väyrysen ehdotus merkitsee käytännössä euron purkamista.
"Kansallisen valuutan funktio olisi kotimaisissa toimissa, ja euro jäisi vain laskentayksiköksi, jota käytettäisiin sovituissa tapauksissa", Kotilainen sanoo.
Kotilaisen mukaan Väyrysen esityksen kaltaista muutosta harkittaisiin vasta, kun tarpeeksi monta suurta maata olisi kriisissä.
"Varmasti tästä syntyy keskustelua ja kannatusta, mutta teknisillä perusteilla tällaista päätöstä ei ryhdytä tekemään."
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat