Ruuan alkuperämerkinnät antavat vallan asiakkaalle
Tarvitsemme ensi vaalikaudella toimenpiteitä talouden tasapainottamiseksi. On esitetty, että myös maataloudesta olisi varaa leikata. Olen eri mieltä.
Suomalainen maatalous on jo nyt kipurajalla. Itsenäiselle maalle oma ja vakaa ruuantuotanto on arvo, jota ei voi sivuuttaa tai uhata. Se on myös huoltovarmuuskysymys.
Elintarvikesektorimme työllistää yhteensä 300 000 suomalaista. Se on 12 prosenttia työvoimastamme.
Suomessa ruokaan ja juomaan käytetään vuosittain yhteensä noin 22 miljardia euroa. Se on viidennes kotitalouksiemme kaikista kulutusmenoista. Ruokarahat pyörittävät vauhdilla kotimaamme taloutta, kunhan vain valitsemme suomalaisia elintarvikkeita.
Kaupasta ei kuitenkaan aina ole helppo löytää suomalaista ruokaa.
Hyvää Suomesta -merkistä tunnistat suomalaisen ruuan. Joutsenlippu-tuotteet on tietysti myös valmistettu ja pakattu Suomessa.
Pakkauksen sinivalkoiset värit tai suomalainen perinnemaisema eivät takaa sitä, että ruuan raaka-aineet olisivat Suomesta. Eivät myöskään suomalaista työtä.
Tämän korjaamiseksi olen esittänyt, että kaikkeen ruokaan tulisi saada raaka-aineiden alkuperämerkinnät.
Tämä on puhtaasti tahtokysymys.
Pakkaukseen mahtuu jo nyt valtava määrä erilaisia kirjainlyhenteitä ja E-koodeja. Aivan varmasti niiden rinnalle myös esimerkiksi makkaran, lihan tai eineksen kalaraaka-aineen perään kirjaimet FI, jos raaka-aine on Suomesta.
Kattavat alkuperämerkinnät palauttaisivat kaupassa vallan meille asiakkaille päättää mitä ostamme.
Timo Heinonen
kansanedustaja (kok.)
Loppi
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
