Valiolle 600 000 euron maksu yrityskaupan ehdon rikkomisesta
Kyseessä on ensimmäinen kerta, kun yrityskaupan ehdon rikkomisesta määrätään seuraamusmaksu Suomessa.
Markkinaoikeus katsoi, että Valio ei ole noudattanut antamaansa sitoumusta suojata kilpailevien elinkeinonharjoittajien hintatiedot. Kuva: Kari SalonenMarkkinaoikeus on määrännyt Valiolle 600 000 euron seuraamusmaksun yrityskaupan hyväksymiseksi asetetun ehdon rikkomisesta.
Markkinaoikeus katsoi, että Valio ei ole noudattanut antamaansa sitoumusta suojata kilpailevien elinkeinonharjoittajien hintatiedot, kilpailu- ja kuluttajavirasto (KKV) kertoo tiedotteessaan.
Tapaus liittyy vuonna 2021 tehtyyn kauppaan, jossa Valio osti foodservice-tukkukauppaa harjoittavan Heinon Tukun. KKV hyväksyi yrityskaupan ehdollisena, sillä Valiolle olisi voinut viraston mukaan välittyä Heinon Tukun kautta kilpailevien elintarvikevalmistajien hinnoittelutietoja.
Kilpailuongelman poistamiseksi Valio sitoutui suojaamaan kilpailijoidensa luottamukselliset tiedot niin, etteivät ne välity Valion hinnoittelusta vastaaville henkilöille. Vuoden 2022 lopulla Valio ilmoitti KKV:lle tietojärjestelmän palomuurin virheestä, jonka vuoksi Valion Aimon henkilöstöllä oli ollut pääsy kilpailijoiden hintatietoihin useiden kuukausien ajan.
Kyseessä on ensimmäinen kerta, kun yrityskaupan ehdon rikkomisesta määrätään seuraamusmaksu Suomessa.
KKV:n mukaan markkinaoikeuden päätös ei ole lainvoimainen. Virasto kertoo tutustuvansa tarkemmin päätökseen ja päättää sen jälkeen valittaako siitä korkeimpaan hallinto-oikeuteen.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat






