Ukkonen jyskää pohjoisessa, illemmalla kovimmat ukkospuuskat sattuvat lähinnä Kainuun, Savon ja Karjalan suunnalle
Pohjolan ilmavirtaus käy edelleen lämpöiseltä suunnalta, pääosin etelästä, välillä lännestä. Etelä-Suomi on melko poutainen. Pohjoisempana sataa ajoittain ja ukkostaakin, vahinkoja aiheuttavat puuskat ovat mahdollisia - tiistaina ja keskiviikkona on taas poutaa.Tänään maanantaina sateita työntyy Pohjois-Ruotsista aluksi Lappiin ja Pohjois-Pohjanmaalle. Joitakin kuuroja syntyy myös maan länsiosassa. Iltapäivän kuluessa voimakkain hetkellinen sade siirtyy kohti itää ja kaakkoa, ukkonen yleistyy. Myöhemmin iltapäivällä ja illalla ukkoskuurot painottuvat Itä-Lapista Kainuun yli Savo-Karjalaan ulottuvalle alueelle. Myös Keski- ja Kaakkois-Suomessa voi kuurotella.
Ukkosen yhteydessä esiintyy paikoin puuskia, joissa tuuli voi käväistä myrskylukemissa. Eteläisin ja lounaisin Suomi säästyvät ukkosilta, pääosin sateiltakin. Maanantai-illan aikana sää selkenee laajalti lännestä alkaen korkeapaineen selänteen ansiosta.
Tiistaiyö on melko viileä, lämpötila laskee +5 ja +10, kylmillä paikoilla maan keski- ja pohjoisosassa -1 ja +4 asteen välille. Rannikolla sekä suurten sisävesien äärellä lämpötila on tietysti korkeampi. Tiistaipäivä on kesäinen eli lämpötila kohoaa taas hieman yli 20 asteen eikä suurempia sateita ole luvassa, aurinko paistaa yleisesti.
Keskiviikon vastaisena yönä eteläkaakkoinen tuuli viriää, mikä voi hillitä lämpötilan laskua etenkin maamme länsipuoliskolla. Pohjois-Karjalasta Itä-Lappiin yltävä seutu jää vielä heikon tuulen piiriin.
Keskiviikkopäivä on hieman tuulisempi kuin tiistai, mutta yhä pääosin poutainen ja lämmin. Illalla sateita saapuu Varsinais-Suomeen ja Satakuntaan.
Kirjoittajat ovat Ilmatieteen laitoksen meteorologeja.
Siirry tästä MT:n sääpalveluun
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat


