Ammattikorkeakoulut mielissään yhteistyökehotuksista
Kansainväliset asiantuntijoiden mielestä yliopistojen ja ammattikorkeakolujen yhteistyötä tulisi lisätä ja kohtelua yhdenmukaistaa.
Mikkelin ammattikorkeakoulun viljelypäällikkö Jorma Järvinen tutkii hiilidioksidin talteenottoa Järvikylän puutarhalla. Kuva: Kari SalonenAmmattikorkeakoulujen rehtorit pitävät tervetulleena kansainvälisen asiantuntijaryhmän arviota, jonka mukaan yliopistojen ja ammattikorkeakoulujen yhteistyötä tulisi Suomessa syventää ja kohtelua yhdenmukaistaa.
Opinahjoja tulisi muun muassa kohdella tasavertaisesti rahoituksessa ja arvioinneissa,
opiskelijoiden siirtymistä korkeakoulujen välillä ja opintopolusta toiseen helpottaa, kansainvälistymistä lisätä ja digitalisoituminen otettava paremmin huomioon opetuksessa.
Ammattikorkeakoulujen rehtorineuvosto Arene kuvailee selvitysryhmän raporttia kiihkottomaksi ja tuoreeksi keskustelunavaukseksi.
Ammattikorkeakouluopiskelijoita edustava Suomen opiskelijakuntien liitto (Samok) toteaa kannanotossaan, että korkeakoulujen yhteistyön ongelma eivät ole olleet niinkään rakenteet kuin asenteet.
"Ennakkoluulot, tietämättömyys ja asenneilmapiiri ovat selkeimpiä korkeakoulujen yhteistyötä ja opiskelijoiden liikkuvuutta rajoittavia tekijöitä. Tämä asia ei korjaannu lakimuutoksella", Samokin varapuheenjohtaja Katri Manninen sanoo.
Samokin mukaan muun muassa korkeakouluopiskelijoiden siirtymistä koulujen välillä tulisi helpottaa pikaisesti. Opiskelijat yhtyvät myös asiantuntijaryhmän näkemykseen, jonka mukaan korkeakoulujen on kansainvälistyttävä entistä vahvemmin.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
