PÄIVITETTY: Huittinen, Eura ja Säkylä sulkevat peruskoulut ja lukiot – kaikki oppilaat etäopetukseen
Satakunnassa kolme kuntaa on päättänyt sulkea kaikki peruskoulut ja lukiot koronaviruksen etenemisen estämiseksi.Satakunnassa Huittisissa, Eurassa ja Säkylässä kaikissa lukioissa ja peruskouluissa siirrytään etäopetukseen maanantaista alkaen.
Huittisten peruskoulut ja Lauttakylän lukio siirtyvät etäopetukseen maanantaista alkaen. Toistaiseksi etäopetus on käytössä perjantaihin 27. maaliskuuta asti.
Euran yhteiskoulu tarjoaa etäopetusta vuosiluokkien 7–9 oppilaille 16.–27. maaliskuuta. Lasten on mahdollista tulla myös normaalisti kouluun. Euran lukiossa opiskellaan etänä ainakin 16.–27. maaliskuuta.
Säkylässä etäopetukseen siirtyvät kaikki peruskoulut ja lukiot.
Pirkanmaalla Sastamalassa Vammalan lukiossa aloitetaan etäopiskelu maanantaina 16. maaliskuuta. Järjestely on voimassa perjantaihin 27. maaliskuuta asti.
Ylioppilaskirjoitukset toteutetaan kaikissa etäopetukseen siirtyvissä lukioissa ylioppilastutkintolautakunnan ohjeiden mukaisesti.
Lue myös
Vantaa lukiot varautuvat koronaan – lähes 4 000 opiskelijaa saa etäopetusta
Espoon lukiot varautuvat koronaan – ovet kiinni ja oppilaat etäopetukseen
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

