mtk:n metsävaltuuskunta
Lakisääteinen metsänhoitomaksu kerätään ensi syksynä viimeisen kerran. Metsänhoitomaksu muuttuu ensi vuonna metsänhoitoyhdistyksen jäsenmaksuksi. Metsänomistaja päättää, onko oman yhdistyksen toiminta jäsenmaksun arvoista.
Minkälaista jäsenyyttä metsänomistajalle tarjotaan? Metsänhoitoyhdistysten hallinnolla on isojen linjausten vuosi.
Lakimuutoksen seurauksena metsänhoitoyhdistyksen säännöt on uudistettava. Sääntömuutoskäsittely tehdään kevään valtuuston kokouksissa tai ylimääräisessä valtuustossa ennen syksyä. Valtuuston syyskokouksessa yhdistyksellä täytyy olla uudet patentti- ja rekisterihallituksessa hyväksytyt säännöt, jotta muun muassa jäsenmaksuista vuodelle 2015 voidaan päättää.
Kevään valtuuston kokouksessa metsänhoitoyhdistyksellä on toinenkin iso päätös pohdittavana. MTK:n valtuuskunta on marraskuussa hyväksynyt järjestön sääntömuutoksen ensimmäisessä käsittelyssä. Sen mukaan metsänhoitoyhdistykset voivat hakeutua suoraan MTK:n jäseneksi.
Sääntömuutoksen toinen käsittely valtuuskunnassa on huhtikuun lopussa. Silloin sääntömuutos voidaan joko hyväksyä tai hylätä. Lopullista päätöstä varten valtuuskunta tarvitsee tiedon siitä, aikovatko metsänhoitoyhdistykset hakea järjestön jäsenyyttä. Tämän vuoksi mhy:n valtuustot ottavat MTK-jäsenyyteen kantaa jo kevään valtuuston kokouksessa.
Valtuutetut pääsevät päättämään, näkevätkö he MTK-jäsenyyden lisäävän metsänhoitoyhdistyksen jäsenyyden houkuttelevuutta. Se myös käytännössä tarkoittaa, tiivistetäänkö metsäomistajien edunvalvontaa yhtenä kokonaisuutena vai hajotetaanko eväät.
Vahva rooli puumarkkinoilla on metsänhoitoyhdistyksen vahvuus. Valtakirjakaupan ympärille rakentuva puukaupan kilpailutus sekä katkonnan ja korjuun valvonta ovat yhdistysten edunvalvonnallisia kärkituotteita. Katkonnan ja korjuun valvonnan merkitys on 2000-luvulla korostunut.
Parikymmentä vuotta sitten kuusi kuidun ja tukin hinta suhde oli yhden suhde puoleentoista. Nyt se on yhden suhde kolmeen. Tässä on metsänhoitoyhdistysten vahvuus. Tällä tehdään metsänomistajalle tili.
Aivan varmasti myös metsätalouden harjoittamisen perusedellytyksiin vaikuttavat asiat, kuten kaavoitus-, ympäristö- ja suojeluasiat tai vaikuttaminen hirvikannan säätelyyn, nousevat jatkossa entistäkin merkittävämpään rooliin.
Uusi Metsänomistajat-jäsentuote antaa metsänomistajalle enemmän kuin vanhan mhy-lain aikainen jäsenyys. Se tuo metsänhoitoyhdistyksen jäsenelle myös laajan kirjon MTK-järjestön valtakunnallisia jäsenetuja, joiden arvo voi ylittää metsänhoitoyhdistyksen jäsenmaksun määrän.
Jäsenyyteen rakennetaan myös valtakunnalliset palvelut kuten esimerkiksi metsäsertifiointipalvelut ja kattava valtakunnallinen jäsenverkkopalvelu aina puumarkkinatiedosta maanomistajan oikeusturvaan liittyviin asioihin asti.
Uudessa laissa metsänhoitoyhdistyksen perustehtäviin on lisätty metsänomistajien edunvalvonta. Metsänomistajien edunvalvonta puun juurelta Brysseliin asti onkin se ydin, millä yhdistykset voivat erottua kilpailijoistaan metsäpalvelumarkkinoilla.
Taimia ja maanmuokkausta voi tarjota kilpailukykyiseen hintaan useakin toimija. Mikään muu metsäpalveluja tarjoava taho ei kuitenkaan aja metsänomistajien etuja olipa kyse metsäverotuksesta, maanomistajan oikeusturvasta tai metsäelinkeinon toimintaedellytysten turvaamisesta Suomessa tai EU:ssa. Jäsenyys omassa metsänhoitoyhdistyksessä tulee kevään päätöksillä entistä houkuttelevammaksi.
Metsänomistajien edunvalvonta puun juurelta Brysseliin asti on se ydin, millä yhdistykset voivat erottua kilpailijoistaan metsäpalvelumarkkinoilla.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat