Siirry pääsisältöönSiirry hakuun
Siirry sivupalkkiinSiirry alaosaan

Haaviston presidentinvaalikampanjaa pohjustetaan: yhdistys kulkee nimellä Mahdollisuuksien Suomi 2030

Yhdistyksen hallitukseen kuuluu muiden muassa europarlamentaarikko Ville Niinistö.
Pekka Haavisto on Maaseudun Tulevaisuuden mukaan suosikki presidentiksi. LEHTIKUVA / Vesa Moilanen.
Pekka Haavisto on Maaseudun Tulevaisuuden mukaan suosikki presidentiksi. LEHTIKUVA / Vesa Moilanen.  

Pekka Haaviston (vihr.) presidentinvaalikampanjaa pohjustetaan. Yhdistysrekisteriin on rekisteröity uusi yhdistys, jonka hallituksessa ovat muun muassa europarlamentaarikko Ville Niinistö ja Olli Muurainen, joka on aiemminkin ollut mukana Haaviston presidentinvaalikampanjoissa.

Yhdistyksen sääntöjen mukaan sen tarkoituksena on "toimia suomalaisen yhteiskunnan, kulttuurin ja demokratian vahvistamiseksi ja siinä tarkoituksessa tukea näitä tarkoitusperiä edistävän henkilön tulemista valituksi tasavallan presidentin vaalissa".

Yhdistys on nimeltään Mahdollisuuksien Suomi 2030.

Asiasta kertoi aiemmin Helsingin Sanomat.