
Väyrynen: Rehnin Guggenheim-avaus käsittämätön, metropolipolitiikka voimistunut keskustan pääministerikaudella
Väyrynen on pettynyt myös kehitysyhteistyön rahojen leikkaukseen.Väyrynen kertoo tyrmistyneensä elinkeinoministeri Olli Rehnin (kesk.) ehdotuksesta rahoittaa Guggenheim-museota valtion varoista kymmenillä miljoonilla euroilla.
"Käsittämätön avaus keskustalaiselta ministeriltä. Eduskuntavaalien alla kampanjoin Lapissa sillä teemalla, että jos keskusta voittaa vaalit, metropolipolitiikka loppuu ja Suomessa tehdään vahvaa aluepolitiikkaa."
"Näin ei ole käynyt. Metropolipolitiikka on jopa voimistunut."
Väyrynen viittaa pääkaupunkiseudun mittaviin liikennehankkeisiin. Häntä kismittävät myös kehitysyhteistyömäärärahojen leikkaukset.
"Suomi oli jo matkalla kohti pohjoismaista tasoa, jossa 0,7 prosenttia bruttokansantuotteesta käytetään kehitysyhteistyöhön."
"Tämä romutettiin rajuilla leikkauksilla. Hämmästyttävän lyhytnäköinen ratkaisu aikana, jona maahanmuuton hillitsemiseksi tarvitaan sekä humanitääristä apua että pitkäjänteistä työtä köyhyyden poistamiseksi."
Lue Paavo Väyrysen syntymäpäivähaastattelu perjantain Maaseudun Tulevaisuudesta!
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

